Zıpkınla Balık Avı Hakkında

Zıpkınla Balık Avı, Zıpkınla Balık Avı Hakkında

Zıpkınla Balık Avı Hakkında

Yasal olarak yapılması için Tarım Ve Köy İşleri Bakanlığı' ndan ehliyet alınması gerekli olan bu su sporunda, her türlü avcılıkta olduğu gibi zıpkınla balık avcılığında da uyulması gereken yazılı ve yazılı olmayan etik kurallar mevcuttur. Şimdi bu av çeşidine genel hatlarıyla bir göz atalım.

Zıpkın İle Balık Avcılığı Nedir

Zıpkınla balık avcılığı, uzaktan bakıldığında çok kolay gözüken ama yaparken kesinlikle çok zorlayan sualtı aktivitesidir. Eğer çok profesyonel değilseniz bu tekniğe pek girmemenizi tavsiye ederiz. Maddi kazanç amacı olmaksızın, amatör biçimde yapıldığında, bütün balık avları arasında en zararsız olanıdır. Amatör zıpkıncı, kendine yetecek kadar balık tutarsa doğaya zararı olmayacaktır. Ama profesyonel ve bu işi para için yapan usta zıpkıncılar için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Zıpkın ile balık avcılığı eğlenceli olduğu kadar, ölümcül tehlikesi yüksek olan da bir spordur. 

Zıpkın bir çeşit deniz silahıdır ve tehlikelidir. Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken en önemli konu, kesinlikle zıpkının suyun dışında kurulmaması gerektiğidir. Çünkü zıpkının şişi zıpkına bir ip ile bağlı olduğundan, suyun dışında yanlışlıkla ateşlenirse, zıpkından çıkan şişe bağlı olan ip gerilir ve ters gerisi şiş aynı hızla size geri döner.  Ve bu ölüme sebebiyet verebilir. 

Zıpkın ile balık avlamak ortalama 2-3 saat sürer ve inanılmaz zevklidir.  Ancak dalış kıyafetlerini ve ekipmanlarını giymeniz, çıkartmanız, yıkamanız, kurutmanız ciddi zaman alır. Bu süreç, zor ve sıkıcıdır.

Üyeler "Zıpkınla Balık Avı Hakkında" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın