Zıpkın Avında Türkiye Rekoru Kırıldı

Zıpkınla Balık Avı, Zıpkın Avında Türkiye Rekoru Kırıldı

Zıpkın Avında Türkiye Rekoru Kırıldı

Çanakkale'de balık avcısı Müjdat Turan, 2 metre boyunda ve 68 kilo ağırlığında akya balığını zıpkınla yakalayarak Türkiye rekorunu kırmış oldu. Daha önceden 60-65 kiloluk Akya balığı yakalanmış ve Türkiye rekoru olmuştu.

68 kilo ağırlığında yakalanan ilk akya balığı olan av, zıpkınla avlanan en büyük balık olma özelliği taşıyor. Müjdat Turan, zıpkınla yaklaşık 30 metre derinlikte 2 metre boyunda ve 68 kilo ağırlığındaki akya balığını yakalamış oldu. Profesyonel zıpkıncı Turan, tüpsüz dalışta 40 metre derinliğe kadar inebildiğini, dipte bekleme süresinin 4-5 dakikayı bulduğunu belirtti. 

Müjdat Turan, "Saat 12.00'de suya girdim. Yaklaşık 8-9 knot esen fırtınada dalmaya karar verdim. Benim her zaman avladığım akya merasına gittim. Tabi sert havadan dolayı çok şiddetli akıntılar vardı. Merada yaklaşık 30 metre derinlik ve orta suda avladım balığı. Meradaki yem popülasyonunu görünce burada bir avcı olduğunu hissettim ve örümcek tekniği dediğimiz bir teknikle balığı avlamayı başardım. Balık gemi yoluna yakın mesafelere beni sürükledi. Çünkü güçlü bir balık. 68 kilo civarında. Bu balık Türkiye rekoru. Daha önce 60-65 kilo vuran arkadaşlarımız var. Bu kadar güçlü bir balıkla yaklaşık 2 saat mücadele ettim. 2 saat sonunda balığı kıyıya çekmeyi başardım" dedi.

Zıpkın ile balık avcılığı eğlenceli olduğu kadar işin bilincinde olmayanlar için ölümcül tehlikesi yüksek bir spordur. Zıpkın, bir çeşit deniz silahıdır ve oldukça tehlikelidir. Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken en önemli konu ve hayati kural; kesinlikle zıpkının suyun dışında kurulmaması gerektiğidir.

Üyeler "Zıpkın Avında Türkiye Rekoru Kırıldı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın