İşaret Şamandırası

Zıpkınla Balık Avı, İşaret Şamandırası

İşaret Şamandırası

Zıpkınla Dalışta İşaret Şamandırası Kullanımı

Zıpkın; büyük balıkları vurmak için kullanılan silaha denilir.

İşaret Şamandırası Kullanımı Neden Önemlidir?

İşaret şamandırası, sizin dalış yerinizi işaretlemeye yarayarak nerede daldığınızı belirlemek için kullanılmaktadır. Bir tekne çarpması, tekne ezmesi veya olası bir kazada size kolay ulaşılması sizin suyun üstündeki hareketlerinizin görülmesi açısından işaret şamandırası gereklidir.

Dalış sırasında yanınızda mutlaka su bulundurup sık olarak tüketmelisiniz. Dalış sırasında, şiş takılırsa onu çıkarabilmek için kakıç aparatını da yanınızda şamandırayla birlikte taşıyabilirsiniz.  Şamandıranın bir ipi olup, kasnağı ile ilk beş metresini misinadan yapmalısınız ki ipin görünmesini bu şekilde engelleyebilirsiniz. Ucuna da bir buçuk kiloluk bir ağırlık bağlamalısınız. Beş metre görünmeyen misina; kalın ve yüzen olması gerekmektedir. Nedeni ise; batan bir ip olursa şamandıranın ipinin taşlara ve yosunlara dolaşma ihtimali barındırmasıdır. İpi uzun bırakırsak da dibe batma ihtimali bulunmaktadır.

İşaret Şamandırası Nedir?

Orfoz şamandırası olarak da bilinen sığ veya kayalık kıyılarda ve limanlarda belli aralıklarda koyulup ışıklı sinyal verip yerleri hep aynı olan denizin dibinde demirlenen cisme denilmektedir. Balıkçılarda işaret şamandırası ağ atma ve toplama işleminde kullanılmaktadır. İşaret şamandırasının gündüz tepesinde bayrak olup geceyse otomatik olarak yanan feneri bulunmaktadır.

İşaret şamandırası kullanırken; teknenin arka vardavelasında takılı olarak her daim hazır bulundurulmalıdır. Denize adam düştüğü zaman kullanılan ucunda kırmızı, sarı uluslararası sancağı ve yansıtıcı bant taşıyan şamandıra çeşididir. İşaret şamandırası, taş altında avlamak için avcıların taşı belirleyerek işaretlemeleri ve sonraki dönemlerdeki dalışlarda ipi takip ederek rahat bir şekilde bulmalarını sağlamaktadır.  Eskiden balığın girdiği taşı kaybetmemek için taşın yakınlarında zıpkınla atış yaparak ve makara açarak zıpkını şamandıra olarak kullanırlardı.

Dalış İşaret Şamandırasının Kullanımı:

Dalışlarda kullanılmakta olan şamandıralar kullanım şekilleri ve yerlerine göre farklılık göstermektedirler. Genel olarak dalış amaçlı şamandıranın en çok kullanıldığı zaman zıpkınla balık avlamak içindir.

Zıpkınla Balık Avlamak İçin Kullanılacak İşaret Şamandırasının Özellikleri:

Sudaki sürtünme direncinin en küçük seviyede olması için torpido formunda olması önemlidir. Kolay taşınması ve fazla yer tutmaması için şişirilebilen iç balon olmalıdır. Uzak mesafelerde görülmeyi sağlayacak ve suda dalıcı olduğunu belirten göz alıcı renkte bayrağa sahip olmalıdır. Sürtünmelere ve delinmelere karşı koruyucu dış yüzeye sahip olması gerekir. Yedek malzemelerin taşınması için aksesuar askıları kullanılmalıdır. Şamandırayı suda kolayca çekebilmek için yüzey ipi de gerekmektedir.

Genel Kullanım Amaçları:

- Üzerinde dinlenilebilir. Dinlenmek önemlidir çünkü dinlenilmezse kazalara neden olarak sağlıklı avlama yapılmamaktadır.

- Yerinizi belli etmek için kullanılmaktadır.

- Makara yerine kullanılmaktadır.

- Değişken ağırlık sisteminden yararlanılabilir.

- Yedek malzemeleri üzerinde taşıyabilirsiniz.

- İçme suyu taşıyabilirsiniz.

- Fazlalık eşyaları, ağırlıkları taşıyabilirsiniz.

- Aynı zamanda derinlik ölçmede de kullanılmaktadır.

- Suda vurduğunuz balıkları taşıyabilirsiniz.

- Acil durumlar için yanınızda telefon bulundurabilirsiniz.

İşaret şamandırası kullanmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli etken ve husus; şamandıra ipinin çapari yapmaması için yüzer ip kullanmalısınız. 

Zıpkınla balık avı ile ilgili diğer makalelerimiz için tıklayınız.

Üyeler "İşaret Şamandırası" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın