Zehirli Denizanası Türleri Nelerdir?

Zehirli Balıklar, Zehirli Denizanası Türleri Nelerdir?

Zehirli Denizanası Türleri Nelerdir?

Denizanaları türlerinin çoğu zehirli olmakla beraber bazı türleri dünyanın en zehirli ve tehlikeli hayvanları olarak bilinmektedir. Denizanaları, kendilerini korurken nematosist denilen yakıcı hücrelerini kullanırlar. Etobur olan denizanaları, böylece avlarını etkisiz hale getirebilirler. 

Zehirli Denizanaları Türleri Nelerdir

Zehirli denizanaları türlerinden Akdeniz ve Ege kıyılarında bahar aylarında görülen chrysaora hysoscella, denilen vücut yapıları rengi sarı, kırmızı tonlarındaki canlı genelde kıyısal bölgelerde yaşar.

Göçmen Denizanası denilen ( Rhopilema nomadica ); bu türe çok fazla rastlamak mümkün değildir. Çana benzeyen göçmen denizanalarının eşeyli ve eşeysiz üreyebildikleri için üreme potansiyeli yüksektir. Haziran ve Eylül aylarında görüldükleri için yüzücüler ve balıkçılar için tehlike oluşturur.

Ters-düz Denizanası; türü ise oldukça tehlikeli türlerdendir. İlk olarak 2000 yılında Ölü deniz de varlığına rastlanan Ters-düz Denizanası türü sığ sularda yaşar. Derinliği 6 metreye kadar ulaşan sığ sulak alanlarda, kayalık sahillerde olmak üzere farklı alanlara dağılmış şekilde gözlemlenmiştir. 

Ay Denizanası (Aurelia aurita); okyanus ve denizlerde yaşan bu tür kirli sahil bölgelerinde, kıyılarda gözlemlenirler. Binlercesi bir arada sığlık alanlarda yayılış gösterdikleri için ağ atımını zorlaştırır, balıkçılığı olumsuz etkileyen bir türdür.

beyaz noktalı denizanası

Drymonema Dalmatinum; türü en tehlikeli türlerden biridir. Akdeniz’in en büyük denizanası türüdür. En son Hırvatistan kıyılarında rastlanan türün İtalya kıyılarına kadar ulaştığı yapılan açıklamalarda belirtilmiştir. Vücutları yaklaşık olarak 1-2 metreye kadar uzunlukları ise 75 cm ve 1 metre arası civarındadır. Yüzücüler ve balıkçılar açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir türdür. Kahverengi ve bazen benekli olan bir görünümü vardır.

Pelagia Noctiluca; başka bir zehirli denizanası türüdür. Boyutları 10-15 cm olan bu denizanası mantar biçimli vücudundan sarkan 8 adet ve ağız çevresinde bulunan büyük 4 adet tentaküller ile tanınabilir. 50 metre derinliğe kadar yaşayan bu denizanaları fosforesans özelliklerinden dolayı etraflarına hafif bir ışık yayarlar. Rengi kırmızımsı ve morumsu bazen sarıya dönen renklerdedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülen bu türlere, yaz aylarında sık rastlanır. Bu hayvan küçük 50 cm etrafından da zehirleyebilen tentaküller taşır.

Üyeler "Zehirli Denizanası Türleri Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın