Yayın Balığı Tarifi

Yemekler, Yayın Balığı Tarifi

Yayın Balığı Tarifi

Ülkemizde her ne kadar sıklıkla tüketilen bir balık türü olmasa da son dönemde mutfaklarımızda yerini de almaya başlamıştır.  Yayın balığının nasıl yapılıp pişirileceği konusunda çeşitli endişeler söz konusu olmaktadır. Çünkü tam olarak bilinmeyen bir balık türü olduğundan dolayı tarifin daha lezzetli olması adına istenilen ayarda pişmesi gerekiyor. Tatlı su balık çeşidi olan yayın balığı, boyut ve ebat olarak büyük olduğundan dolayı daha çok fırında pişirmeniz daha mantıklı bir yol olacaktır. Yayın balığınızı aynı zamanda deri kısmını yüzerken de kerpeten gibi aletler kullanmanız sizin açınızdan doğal olarak daha uygun olmaya başlayacaktır. Yayın Balığı Tarifi için hemen sizlerde harekete geçerek mutfaklarınızda denemeye başlayın. 

Yayın Balığı Malzeme ve Yapım Aşaması 

Malzeme listemize göz atacak olursak bizlere,

Yaklaşık 1.5 kg yeterli olacak yayın balığı ( arttırmak size bağlı)

2-3 adet patates

Bir çorba kaşığı kadar tarifimiz için un 

Yarım demet maydanoz ve 2 diş sarımsak 

5-6 adet domates ve 2 adet kuru soğan 

Biraz zeytinyağı ( balığı lezzetlendirmek için )

Üzerine sos hazırlamak için ise limon 

• Malzeme listemiz içerisinde yer alan domateslerin ilk olarak küçük şekilde doğranması gerekiyor. Ardından aynı şekilde patatesleri de söğüş şeklinde doğrayın. Maydanoz ve kuru soğanları da ince ince doğradıktan sonra sarımsakları ister bütün şeklinde isterseniz de döverek balık sosunda kullanmak için hazır hale getirebilirsiniz. 

• Fırın tepsisinin alt tabakasına ise yalı kağıt koyup 1.5 kg olarak belirlediğimiz yayın balıklarını tepsiye dizin. Tavada hazırlamış olduğumuz tüm malzemeleri az bir şey soteledikten sonra balıkların üzerine süs olması açısından koyun. Tavaya un ekleyip sarımsak, domatesleri 2 bardak su ilave edin. Tuzunu da ekledikten sonra hazırlamış olduğunuz tepsinin üstünde hiç boşluk olmayacak şekilde gezdirin. 

• Fırında yaklaşık 30 dakika boyunca kısık ateşte olacak şekilde yayın balıklarınızı pişirmeye bırakın. Pişme eylemi gerçekleştikten sonra balığa lezzet katacak olan limonları sıkarak tarifin üzerine gezdirin. Bu işlemin ardından ise gönül rahatlığı ile servisinizi bir an önce yapabilirsiniz. 

Üyeler "Yayın Balığı Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın