Tuzda Balık

Yemekler, Tuzda Balık

Tuzda Balık

Tuzda Balık Nasıl Pişirilir

Tuzda balık için gerekli Malzemeler;

  • 1 adet balık
  • 1 adet defneyaprağı
  • 8-10 adet çekilmemiş karabiber
  • ½ tatlı kaşığı kişniş tohumu
  • 1 adet limon
  • 1 kg tuz
  • 3 adet yumurta
  • Maydanoz

Öncelikle mevsimine göre tercihen 1-1,5 kg ağırlığındaki iri balıkları özelliklede levrek balığını kullanmanızı öneriyoruz. Pulları temizlenmeden ve derisi çizilmeden içi temizlenmiş olarak balığımızı temin ediyoruz.

Tuzda Balık Tarifi

Bir kap içerisine yumurtaların sadece beyazlarını alıyoruz. Kesinlikle yumurtanın sarısının karışmamış olması gerekmektedir. Daha sonra tuz ile yumurta akını bir kap içerisinde bir karıştırıcı ile katı bir hal alana kadar karıştırıyoruz. Tuz olarak sofra tuzundan kalın kaya tuzundan ise ince tuz tercih edilmelidir. Bu tuzu büyük marketlerde veya balıkçılarda bulabilirsiniz.
Bütün haldeki balığı güzelce yıkayıp bir havlu yardımı ile kuruluyoruz. Bir fırın tepsisinin içerisine yağlı pişirme kağıdı veya alüminyum folyo yayıp üzerine balığın boyundan biraz daha uzun bir alanı kapsayacak şekilde tuz-yumurta karışımının bir kısmını yayıyoruz. Levrek balığının içerisine karabiber, kıyılmış maydanoz, defneyaprağı, kişniş tohumunu ve ince kesilmiş limon dilimlerini yerleştiriyoruz. Daha sonra kalan tuz ile balığı tamamen kaplıyoruz.
Bu tuz katmanında kesinlikle çatlak, yarık veya boşluk kalmamalı.
Önceden 200 °C‘de ısıtılmış olan fırında 40-45 dakika kadar pişiriyoruz. Pişirme işlemi sonunda tuzun renginin hafif sarımsı veya kahverengi olduğunu fark edeceksiniz. Pişirme işlemi bittikten sonra balığın üzerinde oluşan sert tuz tabakasını bir bıçak ve et döveceği yardımı ile yavaş ve dikkatlice kırıyoruz. Daha sonra balığın üzerinde ve yanlarında kalan tuz parçaları uzaklaştırılıp balığın derisinin altında kalan, kendi suyu ile pişmiş beyaz etini servi edebilirsiniz.
Diğer balık yemekleri  hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Üyeler "Tuzda Balık" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın