Torik Yemekleri Nelerdir?

Yemekler, Torik Yemekleri Nelerdir?

Torik Yemekleri Nelerdir?

Ülkemizde, Akdeniz ve Kara denizden çıkartılan torik balığının, küçük yaşta olanları palamut, büyük yaşta olanları ise torik olarak adlandırılır. Oldukça leziz bir balık olduğu için, konserve yapımında sıkça kullanılmaktadır. Torik yemekleri, oldukça çeşitlidir. Mevsimine göre taze torik edinerek, torik güveç, torik tava, torik füme, füme torik salatası, torik ızgara, mantarlı torik, fırında torik gibi çeşitli lezzetler hazırlanabilir. Torik ile hazırlanan yemekler, aslında kolaydır. Özellikle balıkçıda temizlettirilen torik ile hazırlanan yemekler, 30-40 dakika içinde hazırlanabilir.

Torik Balığının Faydaları

Torik, zengin vitamin içeriği ve lezzeti nedeni ile sık tüketilmesi gereken balık cinsleri arasında yer alır. İçeriğinde Fosfor, vanadyum, sülfür mevcuttur. Saç ve göz sağlığı, kemik gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Deri hastalıkları içinde torik balığının faydaları bilinmektedir. Yaraların kısa süre içinde kapanmasını sağlar. Bu sebeple çocukların sık tüketmesi, beden gelişimini destekleyecektir. 

Torik Tava; ilk olarak temizlenen torikler yuvarlak şekilde doğranır. Ardından tuzlanarak yaklaşık 1 saat tuzu çekmesi beklenir. Bu sürenin sonunda una bulanan balıklar kızartılır. Üzerine zeytinyağı, sarımsak ve limon suyu ile sos hazırlayıp dökülerek servis yapılır. Hem besleyici hem leziz bir yemek olacaktır. Fakat torik balığı Kış aylarında fazla yağlandığından kızartma olarak tüketilmesi önerilmez. Özellikle diyet yapanların torik balığını çorba, ızgara veya buğulama olarak tüketmesi gerekir.

Torik güveç; temizlenen torikler domates, biber ve çeşitli soslar eşliğinde güveçte pişirilir. Sarımsak ve defneyaprağı ile lezzetlendirilen bu yemek, sebze eşliğinde balık sevenlerin, tercihi olacaktır.

Torik füme; çiğ balık sevenlerin tercih ettiği bu lezzet, torik, tuz ve zerdeçal ile hazırlanır. İlk olarak torikler temizlenir ve tuzlanır ve buzluğa kaldırılır. Zerdeçal sulandırılarak balıkların üzerine sürülür ve kuyruklarından asılarak kurutulur. En son işlem olarak ise fırının içine asılan torikler dumanda pişirilir. 

Torik pilakisi; arpacık soğan, havuç, kereviz kökü, sarımsak ve maydanoz ile kuşbaşı doğranmış torik eşliğinde hazırlanan bir yemektir. Yapılışı diğer pilakilere benzer. Torik sayesinde lezzeti ise unutulmazdır. 

Torik ızgara; dilimlenmiş torikler tereyağı, sirke, kırmızıbiber salçası, baharatlar ve tuz ile harmanlanarak, 1-2 saat dinlendirilir. Bu sürenin sonunda, mangala yerleştirilerek yaklaşık 15-20 dakika pişirilir. Limon ve salata ile servis edilir.

Mantarlı torik; çeşitli baharatlar ve mantar kullanılarak yapılan bu lezzet, fırında pişirilir. Yağlanmış fırın tepsisine temizlenmiş ve dilimlenmiş torik, mantar ve iri doğranmış soğan dizilir. Üzerine tereyağı, sirke, sarımsak, limon suyu ve baharatlar gezdirilir. 40 dakika fırında pişirilen bu yemek görsel olarak şık lezzet olarak harika olacaktır.

Üyeler "Torik Yemekleri Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın