Suşi Nasıl Yapılır?

Yemekler, Suşi Nasıl Yapılır?

Suşi Nasıl Yapılır?

Suşi Tarifi

Suşi Nasıl Yapılır; japon mutfağına ait olan geleneksel bir yemek türüdür. Sözlük anlamı “ekşi“ olan suşinin ana bileşenleri; pirinç, çiğ balık ve sebzedir. Birçok çeşidi mevcut olup çoğu ülkenin de ilgi gösterdiği ve restorantları açılan bir lezzettir. 
Suşiye büyük oranda lezzet katan malzemesi pilavıdır. Pirincin yeterince yıkanması, yaklaşık 20 dakika haşlanması ve daha sonra dinlendirilmesi gerekir. Demlenen pilava pirinç sirkesi, tuz ve şeker belirli bir sıcaklıktayken ilave edilmeli ki sosun tamamen emilmesi sağlansın.
Ve suşinin en temel malzemesi balık. Sushi yapımında her türlü balık kullanılabilir.
Fakat fileto halinde kullanılacağı için büyük ve etli balıklar daha uygun olacaktır. Japonların seçimi ton balığı ve somon balığıdır. Yılan balığından yapılan suşi de tercihleri arasındadır. 
Sebze olarak salatalık, havuç kullanılabilir. Avokado da en çok tercih edilen meyvedir. İnce ince dilimlenmeli ki sarması kolay olsun.
Bambu mat üzerinde kurutulmuş yosun yaprakları (nori)  arasına pilav, balık, istenilen sebze ve meyvelerden ince bir kat konularak rulo haline getirilir. Rulo haline gelen balıklar serin yerde bekletilip dilimlenir.

Suşi Çeşitleri

Suşiye anlam katan diğer bir malzemesi ise “wasabi“ denilen bitkiden yapılan acılı bir ezmedir. Bu sosun diğer bir özelliği ise balıktan geçebilecek bakterilerden korunmak için önemli etken maddesi olmasıdır. Soya sosu ve wasabi eşliğinde hazırlanan suşi herkesin denemesi gereken bir lezzettir.
Afiyetle.

Üyeler "Suşi Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın