Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Yemekler, Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Soğuk su balığı olan Somon, ülkemiz denizlerinde bulunmadığı gibi yetiştirmesi de yapılamamaktadır. Ülkemiz mutfağına daha çok Norveç’ten gelmektedir. Eti alışkın olduğumuz balıklarının aksine daha yağlıdır ve sağlığımız açısından ciddi öneme sahip olan Omega 3 yağ asitleri içerir. Somon balığı lezzetli, kılçıksız ve sağlıklıdır. Somon balığı her ortamda pişirmeye uygun bir balıktır. Tavada, ızgarada, mangalda yapabilir. Fırında poşette pişirilen Somon çok lezzetli olur. Çorbası da yapılır. 

Somon Marine Nasıl Yapılır

Somon yağlı bir balık olduğundan en çok uygulanan marine metodu limon ile yapılandır. Tuz, zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırıp dolapta yarım saat dinlendiriniz. Baharatlarla marine işlemi için ise, zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik, sarımsak karışımı ile 30-60 dakika bekletmeniz yeterlidir.

Tavada Somon Nasıl Pişirilir

Tavada Somon pişirmek için teflon veya seramik tava kullanmanızı öneririz. Az yağda kızartmak önemlidir. Marine ettiğiniz Somon balığını yağsız tavada 3-4 dk pişirmeniz yeterlidir. Fazla pişirip balığı kurutmamalısınız. Pişmeye başladığında yağını salacaktır.

tavada somon tarifi

Fırında Somon Nasıl Pişirilir

Kağıda sardığınız Somonu doğrudan fırın tepsisi veya borcamda pişirebilirsiniz. 200 derece sıcaklıkta 10 dakika yeterli olacaktır. Balığın kalınlığı göre süreyi uzatabilirsiniz.Fazla pişirmemeye dikkat ediniz. Fırında pişirirken yağ kullanmayınız. Limon  kullanırsanız görüntü ve lezzet olarak daha güzel olacaktır. 

Izgarada Veya Mangalda Somon Nasıl Pişirilir

Izgarada Somon balığı lezzeti paha biçilemez. Tabi bunun için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Pişirmeden önce zeytinyağı, limon, sarımsak ve tuz içerisinde kısa süreli terbiye ettikten sonra her bir tarafını 4-6 dakika kadar pişiriniz.
Mangal için ise kömürün iyice kor olmasını bekleyin. Çeşitli baharatlarla marine ettikten sonra, dilediğiniz kadar tuz atıp balığın kalınlığına göre 4-7 dakika arası pişirebilirsiniz.

Üyeler "Somon Balığı Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın