Sarıkanat Nasıl Pişirilir?

Yemekler, Sarıkanat Nasıl Pişirilir?

Sarıkanat Nasıl Pişirilir?

Sarıkanat Nasıl Yapılır

Yalnızca Kasım ve Aralık aylarında çıkan sarıkanat balığı, lüferin küçük hâlidir. Oldukça leziz olan bu balık cinsi, balıkların şahı olarak değerlendirilir. Kısa bir dönem satışı yapıldığı içinde, mevsiminde bolca sarıkanat, yani çinekop tüketmek gerekir.
Sarıkanat hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Sarıkanat balığının değişik pişirme teknikleri mevcuttur. Fakat daha sağlıklı olması açısından, fırında buğulama şeklinde pişirilmesi önerilir. Bol sebze ile pişirilen sarıkanat, şık bir sunum oluşturacak ve harika bir lezzet yaratacaktır. Fırında pişmiş sarıkanat balığının yanında hazırlayacağınız çorba ve bol yeşillikli salata ile birçok misafir ağırlayabilirsiniz.
Ayrıca sarıkanat, yüksek oranda omega3 içerdiği için, çocukların sık tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Beden ve beyin gelişimi için oldukça faydalı bir balık cinsidir. 

Sarıkanat pişirmek için gereken malzemeler;

  • Yaklaşık 1 kg sarıkanat
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet limon
  • 4-5 adet arpacık soğan
  • 5-6 adet çeri domatesi
  • 2 adet sivri biber ve 2 adet havuç
  • Tuz ve karabiber
  • 1 adet yağlı kâğıt

Fırında sarıkanat hazırlanışı;

İlk olarak sarıkanatların kılçıkları ayrılmalı ve güzelce yıkanmalıdır. Bu işlem, balıkçıda da yaptırılabilir. Ardından temizlenip yıkanan balıkların üzerine, zeytinyağı, tuz ve karabiber eklenerek en az yarım saat marine olması beklenmelidir. Bekletme süresinin sonunda, fırın tepsisine yağlı kâğıt serilir ve sarıkanatların içi açılarak, yatay şekilde dizilir. Halka doğranmış yeşilbiber, havuç, çeri domates, soğan ve limon dilimleri, balıkların üzerine yerleştirilir. En üste bir yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilerek, yağlı kâğıt zarf şeklinde katlanır. Mümkün olduğu kadar hava almaması gerekir. Hazırlanan balıklar, daha önceden 175 derecede ısıtılan fırına sürülür ve 35-40 dakika hiç açılmadan pişirilir. Bu sürenin sonunda pişen sarıkanatlar, fırından alınarak servis tabağına çıkartılır. Servis aşamasında üzerine defneyaprağı, kekik veya maydanoz yerleştirmek, tekrardan limon dilimlemek mümkündür. Bu özel ve hafif yemek, bol salata ile servis edilebilir. 

Sarıkanat Tarifi

Sarıkanat pişirmenin püf noktası; sarıkanat, oldukça minik ve narin bir balık cinsidir. Bu sebeple pişirme süresini az tutmak gerekir. Fırında fazladan birkaç dakika bekletilen sarıkanatlar, dağılır ve servis edilmesi zorlaşır. 

Tavada Sarıkanat Balığı Tarifi

Hazırlanışı:

Sarıkanatlarımızı temizleyip yıkadıktan sonra suyunu süzdürün, tavsiyemiz kağıt havlu üzerinde de bekletebilirsiniz. 1 su bardağı un u alıp 1 yemek kaşığı tuz ile bir kap içerisinde karıştırın. Balıkları bu karışıma bulayın. Balıklarınızın tamamını alabilecek büyüklükte bir tavaya 4-5 su bardağı kadar sıvı yağı döküp kızdırın. Sarıkanatları derisi sararana kadar çevirerek pişirin. Servis edin.

Çinekop nasıl pişirilir sorusuna cevap olarak, çinekop balığı sarıkanat balığının boy olarak daha ufağı olduğu için Çinekopları da aynı yöntem ile pişirebilirsiniz.

Üyeler "Sarıkanat Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın