Sardalye Tava Nasıl Pişirilir?

Yemekler, Sardalye Tava Nasıl Pişirilir?

Sardalye Tava Nasıl Pişirilir?

Sardalya Tava Nasıl Yapılır?

Ülkemizde temmuz ayı başlarından ekim ayı sonlarına kadar bolca bulunan sardalya balığının en lezzetli olduğu ay ağustos ayıdır. Sardalya balığının en çok tavası, buğlaması, konservesi ve ızgarası yapılmaktadır. Burada size sardalya tava tarifi ve gerekli malzemeleri veriyoruz.

1 kg taze sardalya

1 Su bardağı sıvı yağ (damak tadınıza göre ayçiçek yağı veya zeytin yağı)

1 Çay bardağı mısır unu

1 Çay kaşığı tuz

İlk olarak sardalyalarımızın pullarını bir bıçak yardımı ile güzelce temizleriz. Pulları temizlenmiş balığımızın gövdesinden kafasına kadar yararak iç organlarını ve bağırsağını dışarıya atarız. Ardından içerisinde kan kalmayacak şekilde iyice bol su ile yakarız. Temizlenen balıkların fazla suyunu iyice süzdükten sonra, bir kap içerisinde mısır unu ve tuzu güzelce karıştırıp elde ettiğimiz karışım ile buluyoruz. Böylelikle tamamen mısır unu-tuz karışımına bulanmış olan balıklarımızı tavaya atmaya hazır hale getirmiş oluruz.

Sıvı yağı geniş ve yayvan bir tavaya koyup iyice kızdırdıktan sonra sardalyaları tavaya sırasıyla dizeriz. Balığı çok fazla kurutmadan her iki tarafınıda kızartırız. En iyi kıvam kızarmaya başlayan sardalyaların altın sarı rengi aldıkları andır. Çıtır çıtır olan sardalyalarımızı bir servis tabağına alıp roka ve limon ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

Üyeler "Sardalye Tava Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın