Palamut Şiş Tarifi

Yemekler, Palamut Şiş Tarifi

Palamut Şiş Tarifi

Palamut, boy uzatma özelliği ile bilinen ve çocukların sık tüketmesi gereken balık çeşididir. İçeriğinde bol miktarda A vitamini, folik asit ve demir bulunur. Doğru pişirildiğinde oldukça leziz olan bu balığın; ızgara, buğulama ve kızartma yapılması mümkündür. Fakat özellikle palamut balığının, kızartma yerine ızgara yöntemi ile pişirilmesi önerilir. Hem lezzetini artıran hem kısa sürede hazır olan palamut şişin yapılışı, yalnızca yarım saatinizi alacaktır. Ortaya çıkan lezzet ise kalabalık misafirlerinizi dahi rahatça ağırlamanızı ve övgüler almanızı sağlar. Palamut ızgara, mercimek veya şehriye çorbası ve bol mevsim salatası ile sunulabilir. Yanında fazladan yemek yapmak gerekmez. 

Palamut şiş için gerekli malzemeler;

2-3 adet orta boy palamut
1 çay bardağı kadar zeytinyağı
4-5 diş sarımsak
2 tatlı kaşığı tuz(tuz oranı isteğe göre azaltılabilir)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızıbiber
Arzuya göre bir miktar kekik

Palamut Izgara Yapılışı;

İlk olarak, balıkları balıkçıda temizlettirmek ve fileto olarak hazırlattırmak gerekir. Bu işlemi evde yapmakta mümkündür. Fakat ev ortamında palamut temizleyip doğramak, oldukça vakit alır. Kuşbaşı olarak doğranan palamudun üzerine; zeytinyağı, karabiber, kırmızıbiber, kekik, ezilmiş sarımsak ve tuz dökülerek iyice harmanlanır. Marine edilen balık, en az 1-2 saat soğuk bir ortamda bekletilmelidir. Fakat vakti olanların daha uzun bekletmesi önerilir çünkü sosu emen balık, çok daha lezzetli olarak pişer. Bekleme süresinin sonunda, palamutlar tek tek şişe dizilir. Pişme süresi, 10-15 dakikadır. Bu sürenin sonunda, tabağa alınan palamut şişlerin üzerine, ince kıyılmış maydanoz ve limon eklenir. Bol salata veya acılı soslar ile servis edilir.

Palamut şiş ile birlikte; arpacık soğan, biber, domates gibi sebzeleri de şişe dizmeniz mümkündür. Izgarada pişen bu sebzeler hem lezizdir, hem servis sırasında şık bir görüntü sunar. 

Palamut şişin püf noktası; ızgara üzerinde palamudu fazla bekletmemek gerekir. Palamut balığı yağsız bir balık cinsi olduğu için, fazla kızartmak iyice kuruyup sertleşmesine neden olacaktır. Daha leziz olması için içlerinin sulu kalması, yani oldukça kısa pişirilmesi önerilir.

Üyeler "Palamut Şiş Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın