Mercan Nasıl Pişirilir?

Yemekler, Mercan Nasıl Pişirilir?

Mercan Nasıl Pişirilir?

Mercan balığı diğer balık çeşitlerine göre daha fazla kılçıklıdır. Fakat az yağlı yapısı nedeni ile hafif gıdalar ile beslenmek isteyenler için, ideal olacaktır. Mercan balığı sık bulunan bir balık çeşidi değildir. Bu sebeple, fiyatı her bölgeye göre farklılık gösterir. Ayrıca maliyeti oldukça yüksek olan bir balık cinsidir. Genellikle kayalık bölgelerde yaşar ve avlanması zordur. Kış mevsiminde sık olarak tüketilmesi önerilir. Mercan tava, fırında mercan, mercan pilaki gibi çok değişik mercan yemekleri hazırlamak mümkündür. Kılçıklı yapısı sebebi ile çocukların tüketimine dikkat etmek gerekir. 

Mercan balığı ile hazırlanan yemekler; Mercan tava, sebzeli mercan buğulama, folyoda mercan sarma, mantarlı mercan buğulama, kabaklı mercan sarma, kâğıtta mercan, tuzda pişmiş mercan, mercan yahnisi gibi çok çeşitli, mercan yemekleri mevcuttur. 

Fırında Bol Limonlu Mercan

Mercan balığını daha hafif ve sağlıklı yemek için, fırında pişirmek faydalıdır. Kızartma çeşitleri fazladan kalori almanızı sağlar. Ayrıca kızartma esnasında balığın içinde yer alan besinler, büyük ölçüde kaybolur. Özellikle bol sebze eşliğinde fırında pişen mercan ise hem misafirler için iyi bir ikramlık olur hem yapımı sizi zorlamaz. 

Malzemeler

  • 1 kg temizlenmiş mercan balığı
  • 2 adet orta boy kuru soğan 
  • 2 adet domates veya domates sos
  • 1 adet limon
  • 2-3 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • Tuz, karabiber ve defneyaprağı

Fırında Mercan Balığı Yapılışı

Balıkçıdan taze seçilen ve temizlettirilen mercan balığı, evde iyice yıkanır ve fırın tepsisine yerleştirilir. Diğer tarafta tereyağı, zeytinyağı, dövülmüş sarımsak, tuz ve karabiber ile ayrı bir sos hazırlanır. Bu sos ile balıkların tamamı ovulur. 2 adet kuru soğan söğüş olarak dilinip balıkların üzerine yerleştirilir. Soğanların üzerine dilimlenen domates ve limonlar yerleştirilir. Tepsinin üstü alüminyum folyo ile kapatılarak 170 derece önceden ısıtılan fırına sürülür ve yaklaşık 30 dakika pişirilir. Bu sürenin sonunda tepsinin üzerinde yer alan folyo çıkartılır. Tekrar fırına sürülerek, 10 dakika balıkların kızarması beklenir.
Fırından çıkan balık, sıcak olarak bol yeşil salata eşliğinde servis edilmelidir. 

Üyeler "Mercan Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın