Levrek Marine Nasıl Yapılır?

Yemekler, Levrek Marine Nasıl Yapılır?

Levrek Marine Nasıl Yapılır?

Ülkemizde marine usulü balık pişirme, henüz yeni kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Fransız mutfağında sık kullanılan bu teknik, aslında oldukça pratik olmasına rağmen, alışılmışın dışında olduğu için cesaret gerektirir.
Özellikle levrek marine yemeğinde, balıkların çiğ kalma korkusu vardır. Fakat hazırlanan sosta yer alan sirke ve tuz, balığın kendiliğinden pişmesini sağlar. Levrek marine, yapması oldukça kolay olan fakat bekleme süresi nedeni ile sabırsızlık yaratan bir yemektir. Fakat piştikten sonra hem lezzet olarak hem görüntüdeki şıklık nedeni ile memnuniyet yaratır. Levrek marinenin püf noktasına gelince, fesleğen; bu özel yemeğe ayrı bir lezzet vermektedir. Fesleğen bitkisinin özel kokusunu sevenlerin, hazırlama aşamasında mutlaka kullanması önerilir.

Levrek Marine için gereken malzemeler

  • 500 gram kadar levrek fileto
  • 1 adet limon suyu
  • 1 adet kuru soğan
  • Tercihe göre 1-2 kaşık hardal
  • 1 çay bardağı sirke
  • 2/1 çay bardağı zeytinyağı
  • 4-5 diş sarımsak
  • Tuz, tane karabiber
  • Fesleğen (fesleğen sevenlerin, 2-3 dal kullanması mümkündür). Fesleğen yerine defneyaprağı da kullanılabilir

Levrek Marine Yapılışı

İlk aşamada, balığın filetosunun çıkartılması, kılçıklarının ve pullarının ayıklanması gerekir. Ev ortamında zor yapılan bu işlem için, balıkçıdan yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından hazırlanan levreklerin bir parmak genişliğinde dilimlenmesi gerekir. Geniş bir tabağa dizilen levreklerin üzerine, piyazlık olarak doğranan ve tuzla ovulan soğanlar dizilir.
Ayrı bir kapta; limon suyu, sirke, hardal, zeytinyağı, sarımsak, karabiber, tuz ve fesleğen karıştırılır. Bu karışım balıkların üzerine dökülerek, kapak kapatılır. Buzdolabında en az bir gün bekletilmesi gereken levrek marine, bu sürenin sonunda sosu çekecek ve ısı kullanmadan pişecektir. Bir günün sonunda dolaptan alınır ve servis edilir. Hafif bir çorba ile tüketilebilen bu özel yemek, balık sevenler tarafından beğenilecektir. 

Levrek Marin

Levrek Marine İçin Alternatif

Çiğ balık tüketme fobisi olanların, ilk olarak dilimlenmiş levreği 2 saat tuzlu suda bekletmesi ardından kaynar suya batırıp çıkartması önerilir. Bu işlemin ardından, fesleğenli sos balıkların üzerine dökülür ve yine bir gün buzdolabında bekletilir. Bir günün sonunda, fesleğenli sos balık tarafından çekilecektir. 
Buradan diğer Kılçıksız Balık türlerine ulaşabilirsiniz.

Üyeler "Levrek Marine Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın