Kiremitte Kremalı Mercan Balığı

Yemekler, Kiremitte Kremalı Mercan Balığı

Kiremitte Kremalı Mercan Balığı

Genel olarak vücudunda pembe ve beyaz renk tonlarına sahip olan mercan balığı denizlerin kayalık ve taşlık kısımlarında yaşadıkları bilinmektedir. Yılın her ayında rastlayabilmeniz yüksek olan bu türün sezonunun nisan ve haziran ayları arası olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle marmara, ege ve akdeniz bölgelerinde yaygın olan mercan, etçildir ve kabuklular yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenmektedirler. En belirgin özelliklerinden biride gelişmiş gözlere sahip olmasıdır. Yaklaşık 15 yıllık yaşama sürelerine sahip olan mercan balıklarının, yaz ve bahar sezonları üreme dönemleri olarak bilinmektedir.

Mercan Balığının Yararları

Kalp hastalıklarını azaltıcı etkiye sahiptir ve kalp atışlarını düzenler ve ritmini korumasında yardımcı olur. Sarılığa karşı bir savunucudur. Hafızayı güçlendirir. Kemik gelişimi için önemli bir etkiye sahiptir. Şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir türdür. Sindirimi kolaydır ve sindirim sistemini koruyucu etkiye sahiptir. Kansere, unutkanlığa ve benzeri hastalıklara karşı bir savunucudur. Az yağlı balık grubu içerisinde olmasından dolayı diyet yapanların ve formunu korumak isteyenlerin kolaylıkla tüketebileceği bir üründür. Ayrıca mideyi yormayan yumuşak etinden dolayı mercan, mide rahatsızlıklarından şikayet edenlerinde rahatlıkla tüketebileceği balık türlerinden biridir.

Güveçte Balık

Mercan Balığının Tüketilme Şekilleri

Tüketilme biçimleri olarak tavası, fırını, ızgarası, buğlaması, yahnisi, ve salatası yapılmaktadır. Fırında Mercan nasıl yapılır yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 
Diğer tariflerden biraz farklı ve lezzetli olması bakımından bu yazımda kiremitte kremalı mercan balığı yapılışını anlatacağız.

Malzemeler;

 • 300-350 gr temizlenmiş mercan balığı
 • 1 adet havuç
 • 2 adet patates
 • 2 adet domates
 • 1 adet soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • 1 adet kabak
 • 1 adet limon
 • tane karabiber (tercihe göre toz karabiberde kullanabilirsiniz.)
 • tereyağı veya zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı krema
 • 2 adet defne yaprağı
 • 2 adet taze nane (isteğe göre)
 • tuz (kaya tuzuda kullanabilirsiniz.)
 • kaşar peynir (isteğe göre)

Kiremitte Kremalı Mercan Balığı Nasıl Yapılır

Malzemeleri isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca çok yağlı bir balık olmaması nedeniyle çabuk kuruyabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
Temizlenmiş balıkları güzelce yıkıyoruz süzülmesi için süzgece bırakıyoruz. Sebzelerimizi yıkadıktan sonra soyup, küp küp doğruyoruz. Soğanlarımızı soyup halka halka doğrayarak kiremit kabımızın alt kısmına yerleştiriyoruz. Sarımsaklarımızı ikiye veya üçe bölerek soğanlarımızın aralarına serpiştiriyoruz. Suyu süzülmüş balığımızıda alıp soğan ve sarımsaklardan oluşturduğumuz yatağın üzerine yerleştiriyoruz.

Kiremitte Balık

Balığınızın çift tarafını azda olsa yağlamayı mutlaka ihmal etmeyiniz.
Tereyağ kullanacaksanız bir tavada eritip, doğradığımız sebzelerimizi baharatlarımızı ve kremamızı ekleyip 2-3 dakika kadar soteleyebilirsiniz. Zeytinyağı kullanacaksanız aynı işlemi boş bir kap içerisinde yapabilirsiniz. Malzemelerimizi güzelce harmanladıktan sonra kiremit kabımıza balığımızın yanlarına güzelce diziyoruz. Daha önceden ısıttığımız fırınımızda 30 dakika ile 40 dakika arasında pişirmeye  bırakıyoruz. (Fırınınızın marka ve modeline göre pişme süresi değişiklik gösterebilmektedir.) Balığımız piştikten sonra almaya yakın isterseniz üzerine rendelenmiş kaşar serpiştirerek 2-3 dakika eridikten sonra sıcak servis edebilirsiniz.
Genellikle büyük balıkları bu şekilde kiremit kapları kullanarak pişirebilirsiniz.
Afiyet olsun.

Üyeler "Kiremitte Kremalı Mercan Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın