Kâğıtta Balık Tarifi

Yemekler, Kâğıtta Balık Tarifi

Kâğıtta Balık Tarifi

Kâğıtta pişirme tekniği, tüm et ve balık çeşitlerini daha lezzetli hale getirmektedir. İçine konulan malzemenin kendi buharı ile pişmesini sağlayan ve suyunu muhafaza eden kâğıt, her malzemeyi kısa süre içinde pişirdiğinden, kolaylık açısından da önerilir. Tüm malzemeler çiğden konduğu için, yemek hazırlayan kişiyi yormaz. Birçok balık cinsi kâğıtta pişirilmektedir. Mevsime göre edineceğiniz, hamsi de dâhil tüm balıkları sebze eşliğinde veya tek olarak kâğıtta pişirme olanağınız mevcuttur. Kâğıtta pişen balık en sağlıklı pişirme tekniği olduğu için, balık çeşitlerinin içindeki tüm vitaminler kaybolmadan muhafaza edilir. Hazırlanan balığın fırında pişme süresi ise kısadır. Sıkı kapatılan yağlı kâğıt içinde hava almadan pişen balık, ortalama 20-25 dakika içinde hazır olur. Fazla bekletmek dağılmasına neden olabilir.  

Kâğıtta Levrek 

Balıkçıda temizlenen levrek fileto, kâğıtta bol sebze eşliğinde pişirilebilir. Kâğıt sayesinde içine katılan tüm sebzeler ile özleşen balık, hem şık hem leziz bir sunum yapma olanağı yaratacaktır. Aynı sebzeler ile farklı bir balık kullanarak kâğıtta balık yapma olanağınız mevcuttur. İçinde kullanılan baharatlar kendi damak tadınıza göre seçilebilir. 

Malzemeler;

4-5 adet levrek fileto

2-3 adet kuru soğan

1 adet kabak

1-2 diş sarımsak

1 tane havuç

1 adet limon

Taze kekik dalları

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Karabiber, kırmızıbiber, tuz

Yağlı kâğıt

Hazırlanışı;

Kabak, havuç, kuru soğan, sarımsak gibi tüm sebzeler ince ince kıyılır. Tavaya zeytinyağı konularak kuru soğanlar hafif kavrulur ve altı kapatılır. Diğer tarafta yağlı kâğıt kalp şeklinde kesilir. İçine levrek serilir. Bir miktar tuz, karabiber, serpilerek hazırlanan soğanlar, havuç ve kabaklar balığın üstüne yayılır. Taze kekik dalları levreklerin üzerine yatırılır. En üste dilimlenmiş limon yerleştirilir ve zeytinyağı gezdirilerek yağlı kâğıt sıkıca kapatılır. Buharını dışarı vermemesi için kâğıdın tüm kenarları sıkıştırılmalıdır. Hazırlanan kâğıt levrek, tepsiye alınarak önceden 175 derecede ısıtılan fırına sürülür. Kenarları sıkıca kapatıldığından 15-20 dakika gibi kısa bir süre içinde pişecektir. Fırından alınan kâğıtta balık, makas yardımı ile kesilerek kâğıdından çıkartılır. Sıcakken servis yapılması önerilir. 

Üyeler "Kâğıtta Balık Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın