Havyar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yemekler, Havyar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Havyar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Havyar Nedir?

Havyar için bir çesit balık yumurtasıdır diyebiliriz. Bazı balıkların yumurtaları özeldir. Özellikle lüks sofralar için Havyar bir yiyecek olarak ayrıca değerlidir.  Özellikle Mersin balığı ve Çiroz balığından elde edilen yumurtaları bunlara örnek gösterebiliriz.

Canlı olarak yakalanan Mersin ve Çiroz balıklarının içlerinden yumurtaları çıkartılır ve karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu sayede, bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir.  Siyah havyarlar en değerli ve pahalı cinsidir.

Havyarın Faydaları Nelerdir?

Havyarın değerli ve pahalı olmasının sebebi, birçok kozmetik ürününde kullanılabilmesinden dolayıdır. Havyar kullanılarak yapılan kozmetik ürünlerin sağlığa bir çok etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle açık yaraları iyileştirici etkisi olan havyar, kısa sürede iyileşme sağlıyor. Aynı zamanda zihin açıcı etkisi bilinen havyarda, ciddi oranda b12 vitamini bulunuyor. Protein deposu olan havyar halsizlik, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelebiliyor. Havyarın Afrodizyak etkisi de mevcut.

Havyar Nasıl Yenir?

Dünya mutfaklarının vazgeçilmez özel gıdalarından olan Havyar bir çok ünlü restoranın menüsünde bulunuyor. Buzdolabında bekletilen Havyar, limon, soğan, yumurta ve tost ekmeği iyi gider. İçki olarak şampanya veya votka tercih edilebilir. Buzdolabından çıkartılan havyarın 2-3 gün içerisinde tüketilmesi, sağlık açısından önemlidir. Kahvaltıda da tercih edilen havyar, oldukça yararlı bir besin kaynağıdır diyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun.

 

Üyeler "Havyar Nedir? Faydaları Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın