Hamsi Tava Kızartmada Püf Noktaları Nelerdir?

Yemekler, Hamsi Tava Kızartmada Püf Noktaları Nelerdir?

Hamsi Tava Kızartmada Püf Noktaları Nelerdir?

HAMSİ TAVA KIZARTMASI NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

1 kg hamsi

Tuz

Mısır unu

Sıvı yağ

En çok Karadeniz ve Marmara Denizi’nde bulunan Hamsi (Engraulis encrasicolus) Akdeniz ve Azov Denizi’nde de yaşamaktadır.

Karadeniz halkı tarafından balık olarak kabul görmeyen onun Hamsi olduğunu belirten yöre halkı ve ülkemiz insanlarının en çok sevdiği ve en fazla tükettiği deniz besinlerinin başlarında gelen Hamsi balığının pişirilmesinde en yaygın kullanılan yöntem tavada kızartmadır.

Bunun için yukarıda da belirtilen malzemeler yeterli olacaktır ve hazırlanışı oldukça basittir.

İlk etapta Hamsi’yi yaklaşık 30 dakikalık bir süre suda bekletmenizi öneririz. Böylelikle Hamsinin baskın kokusunu uzaklaştırmış olursunuz. Daha sonrasında Hamsi’yi bir kaba alarak suyunu süzüyoruz. Akabinde kafasını ve iç organlarını güzelce temizliyoruz. 

Ayıklanan balıkları tekrar 2-3 defa temiz su ile iyice yıkıyoruz ve suyunu süzmek için süzgeçte bekletiyoruz.

Suyu süzülen Hamsilere bir miktar tuz ekleyip iyice harmanlıyoruz.

Sonrasında mısır unu (bizim tavsiyemizdir çünkü zaten leziz olan Hamsiyi daha da lezzetli kılacaktır) ile iyice harmanlıyoruz. 

Sıvı yağımızı tavaya koyup iyice kızdırdıktan sonra mısır unu ile harmanlanmış olan Hamsileri sıra ile tavaya dizip orta ateşte pişirmeye başlıyoruz. Hamsinin diğer tarafını kızartmak için bir tencerenin kapağını kullanabilirsiniz. Balığı kurutmadan ve yakmadan yaklaşık 5-6 dakikalık bir pişirme süresi sonunda balığın efendisi, boğazın incisi Hamsi servis edilmeye hazır. Afiyetler olsun..

Üyeler "Hamsi Tava Kızartmada Püf Noktaları Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın