Güveçte Dil Balığı

Yemekler, Güveçte Dil Balığı

Güveçte Dil Balığı

Dil balığı kokusu olmayan beyaz etli, kılçıksız ve yassı bir balık türüdür. Tadı yumurta tadına benzer. Kış aylarında diğer dönemlere göre daha lezzetlidir. Akdeniz ve ege bölgelerinde daha yoğun bulunur. Dil balığı şekil olarak oval ve ince bir yapıdadır. Uzaktan bakıldığında dili andırdığı için adı da bu benzerlikten gelir. Deniz tabanında yaşarlar ve renk olarak da deniz tabanı rengine benzerler. Bu nedenle onları tabandan ayırt etmek zor olduğu için kendilerini çok güzel kamufle ederler. Yaklaşık 600 metre derinliklerde yaşayan bu balık beslenmek için sığ bölgelere girerler. Bulundukları bölgeyi kolay kolay terk etmezler. Ebatları 15-25 cm arasında olup ağırlıkları maksimumu yarım kiloya çıkabilmektedir.  Yaşadıkları yer genellikle deniz dibinin çamurlu bölgeleridir. Bu balığı tutmak için bu tarz bölgelerde avlanılabilir.

Malzemeler

1adet orta boy balık

1 yemek kaşığı un

3 yemek kaşığı mısır unu

3 yemek kaşığı zeytin yağ

2 yemek kaşığı tere yağ

Limon, ince kıyılmış maydanoz, bir tutam kekik, tuz ve karabiber

 

Hazırlanışı: Dil balığının derisi güzelce soyulur. İyice yıkandıktan sonra tuz ve karabiber ile harmanlanır. Balığın her iki yüzü de karıştırılan unlara bulanır. Orta ısıda ısıttığımız tavada eritilen yağın içerisine koyup her iki yüzü de güzelce kızartılır. Çok ince bir yapıda olduğu için hemen kızarır ve çok fazla yağ çekmez.  Kızartılan balık servis tabağına alınır. Üzerine dökmek için kekik, tuz, karabiber, maydanoz ve limon suyu karıştırılarak sos hazırlanır. Servis tabağına alır almaz sos üzerinde gezdirilir.  Afiyet olsun.


Güveçte Dil Balığı

Malzemeler

2 tane soyulmuş sarımsak

Yarım çay bardağı  zeytin yağ                                                                     

1 adet orta boy dil balığı

1 adet dilimlenmiş limon

1 çay kaşığı tuz

Yarım yemek kaşığı tere yağ 

Karabiber                                                                                                             

İsteğe göre kaşar rendesi      

1 adet orta boy patates                                                                                                                                           

 

Hazırlanışı: Öncelikle balığımızın derisini ve kılçıklarını temizleyelim.  Temizlediğimiz balığımızı bol su ile yıkayalım. Güzelce kurulayalım. Temizlenen dil balığımızı güveç kabının içine yerleştirmeden önce tuz ve karabiber ile harmanlayalım. İnce ve yassı güveç kabımızı tere yağla yağlayalım. Tuz ve karabiberle harmanlanan balığımızı güveç kabımızın içine alalım. Sarımsakları küçük küçük doğrayalım ve onu da kabın içine eşit şekilde dağıtalım. Patatesleri küp küp doğrayalım ve onları da balığın etrafına yerleştirelim.  Yuvarlak dilimlediğimiz limonları balığın etrafına serelim.
Fırını 200 derecede ısıtalım. Isıtılmış fırında yemeğimizi 15-20 dakika arasında pişirelim. Pişirirken üzerinin kurumamasına özen gösterelim. İsteğe göre fırından çıkarmadan 5 dakika önce kaşar da koyabilirsiniz. Balığımız piştikten sonra süslemek için mevsim yeşilliklerinden( örneğin maydanoz, kırmızı marul, kuzu kulağı gibi) etrafına koyabiliriz. Ya da isterseniz Akdeniz salatası ile de sunum yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Üyeler "Güveçte Dil Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın