Fırında Lüfer Tarifi

Yemekler, Fırında Lüfer Tarifi

Fırında Lüfer Tarifi

Lüfer balığı pomatomidae familyasından gelir. Büyüklüğüne göre aldığı isimde değişir. Yassı bir balık olan lüferin dış yüzeyi küçük pullarla kaplıdır. Dişleri oldukça keskindir. Saldırgan yırtıcı bir balıktır. Bazen kendinden büyük balıklara bile saldırır. Bu nedenle kendisine denizlerin kabadayısı da denildiği olur. Balığın karın kısmı gümüş rengindedir. Genellikle kışın eylül ayında ortaya çıkar. Soğuk sularda yaşayan lüfer balığını eti daha lezzetli ve yağlıdır. Ilıman bölgelerde yaşayanların ki daha kurudur. Bu nedenle soğuk sularda yaşayan lüfer balık severler tarafından daha çok tercih edilir. En yoğun olduğu dönem eylül ve kasım ayları arasıdır. Lüfer balığı kasım ayının bitimine doğru artık sayıca azalmaya başlar.  Mevsiminde hiç düşünmeden bolca tüketilmelidir. Zaten bu balığı tüketenler vazgeçilmez lezzetinden dolayı bir daha bu balığı yemeden duramazlar. Yiyenlerin damağında eşsiz bir tat bırakır. Besin değeri açısından da oldukça zengin olması da yine vazgeçilmemesi için başka bir neden oluşturur.
Lüfer balığının ortalama uzunluğu 120 cm, ağırlığı ise yaklaşık olarak 10-12 kg arasında değişmektedir. Lüfer ağırlığına ve boyuna göre değişik isimlerle anılır. Yine büyüklüğüne göre fiyatı da değişir ama genel olarak fiyatı yüksek bir balık türüdür.          

                                                         

Lüfer Balığının Faydaları

   Bilinen faydalarına bakacak olursak A vitamini bakımından zengindir. Halsizliğe ve yorgunluğa karşı çok iyi gelir. Bol bol B12, B2 ve B6 vitaminlerini barındırır.  Bu vitamin grupları da hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Omega 3 ve omega 6 vitaminleri açısından da oldukça zengin olan bu balık cildin sağlıklı ve parlak görünmesini de sağlar. Beyin gelişimine katkısı büyüktür. Birçok mineralleri de (çinko, demir, bakır vb.) içerisinde barındırır. Yani kısacası besin değeri hayli yüksektir. Bu kadar yararlı olan bir balığın yenmemesi olmaz. 

Pişirme usulüne gelecek olursak birçok pişirme şekli vardır. Pişirme şekline göre lezzeti de kalorisi de değişir. Yaygın olarak ızgara ve fırında pişer. Lüfer balığının buğulaması da kalorisi az olduğu için tercih edilmektedir.

 

Fırında lüfer balığı  

(Tarifimiz 2 kişilik olup hazırlama süresi 15 dk pişirme süresi 35 dk‘dır.)

 

Malzemeler

1 yemek kaşığı tereyağı veya yarım çay bardağı zeytinyağı 

2 adet lüfer balığı 

3 adet domates 

2 adet yeşil biber 

Yarım paket yaklaşık 10 adet mantar 

1 adet orta boy soğan 

5 diş sarımsak 

2 adet dilimlenmiş limon                                                                                                                                               

tuz ve karabiber

 

 

     Aldığımız balıkları bir güzel temizleyip soğuk suyun içinde birkaç defa yıkayalım. Yıkama işlemi bittikten sonra üzerinde kalan fazla suyun akması için süzgeçte 5 dk bekletelim. Balıklarımızı birer kişilik olan küçük güveç kaplarına yerleştirelim. Tabi üzerine birkaç çizik atmayı unutmayalım. Mantarların kabuğunu soyup temizlenene kadar yıkayalım. Yıkanan mantarları iri iri doğrayalım. Soğanları halka halka dilimleyelim. Domatesleri biberleri de orta boyutlarda doğrayalım. Güveç kabına yerleştirdiğimiz balıkların içine sarımsakları ve birkaç limon dilimini ve soğan halkasını koyalım. Kalan malzemeleri balığın etrafına eşit şekilde yayalım. Tuz ve karabiberini de ekledikten sonra tereyağını küçük parçalar halinde kaptaki balığın her yerine azar azar koyalım. Alüminyum folyo ile hazırlanan bu kapların üzerini kapatalım ve önceden ısıtılmış 225 derecelik fırında 35 dk pişirelim. Pişen balıkları sıcak sıcak servis edelim.

 

Afiyet olsun.

Üyeler "Fırında Lüfer Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın