Fırında Ballı Hardallı Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Yemekler, Fırında Ballı Hardallı Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Fırında Ballı Hardallı Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Fırında Ballı Hardallı Somon Balığı Nasıl Yapılır?

Omega 3 bakımından en zengin ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkili olan somon balığının yağlandığı ve en lezzetli olduğu dönem temmuz ayıdır.  Somon balığı ızgarada, fırında, tavada pişirilebilen çok lezzetli bir balıktır. Burada size fırında ballı ve hardallı somon balığı tarifini anlatacağız. Kullanmamız gereken malzemeler şöyledir;

4-5 Adet somon fileto

2 Diş sarımsak

1 Adet kuru soğan

1 Yemek kaşığı bal

1 Yemek kaşığı hardal

1 Çay kaşığı tuz

1 Adet limon

½ Çay bardağı zeytinyağı

Kabuklarını soyduğumuz iki diş sarımsağı havanda iyice dövüyoruz ve içersine bal, hardal, tuz ve zeytinyağını ekliyoruz. Homojen bir karışım elde edene kadar iyice karıştırıyoruz. Elde etmiş olduğumuz karışımın içerisine somon filetomuzu ilave ediyoruz. Sosun iyice somon balığına işlemesi için en az 12 saat bir kabın içerisinde ve buzdolabında bekletmenizi öneririz. Böylelikle somon balıklarımızı güzelce marine ederek daha lezzetli olmasını sağlarız.

12 saat sos ile marine edilmiş somon balığımızı pişirme kağıdının üzerine belli aralıklarla diziyoruz. Soğan ve limonu halka şeklinde dilimleyip somon balığımızın üzerine yerleştiriyoruz. Son olarak somonun kurumaması için en üste tekrar pişirme kağıdı koyup önceden 150°C de ısıtılmış olan fırında somon balığımızı yaklaşık 10-15 dakika pişiriyoruz. Patates püresi ile servis edilmesi zaten leziz olan ballı hardallı somon balığımıza görsel şölen katacaktır.

Afiyet olsun..

Üyeler "Fırında Ballı Hardallı Somon Balığı Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın