Çapak Nasıl Yenilir?

Yemekler, Çapak Nasıl Yenilir?

Çapak Nasıl Yenilir?

Çapak Nasıl Pişirilir?

Marmara ve Karadeniz’in akarsularında bulunan ve tatlı su balıklarından biri olan Çapak, oldukça lezzetlidir. Fakat balık içerisinde çok kılçık olunmasından dolayı doğal olarak pek sevilerek yenilmiyor. 75 santim ve 7 kilo ağırlığına kadar değişebilen çapak balığını temizlerken ortadan kılçık bölümünü alıp balığınızı pişmeye hazırlamanız yerken işinizi de hayliyle daha fazla kolaylaştırmaya başlayacaktır. Çapak Balığını ister fırında isterseniz de bol yağda güzel bir şekilde kızartarak da hazır hale getirebilirsiniz.

Çapak Balığı İçin Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz adet sayısınca çapak balığı
  • Bol miktarda balığı kızartmak için ihtiyacımız olan sıvıyağı
  • Mısır ya da buğday unu
  • Sarımsak ve sirke
  • Bir miktar tuz

Çapak Balığının Terbiye Sosu 

Balığın en önemli aşamalarından birisi de lezzetine lezzet katacak terbiyesinin hazırlanmasıdır. Derin bir kap içerisine ilk öncellikle sarımsağı rendeleyin. Sirke, limon ve Ayçiçek yağını da rendelemiş olduğunuz sarımsakların içerisine koyun.
Tüm malzeme konulduktan sonra ise güzel bir şekilde karıştırmaya başlayabilirsiniz. Tezgaha mısır unu ya da buğday unundan birini dökerek temizlenmiş çaka balıklarını unlayın.
Balıkların üzerine çizik atın.
Bol sıvıyağlı tava da balıklarınızı güzelce kızartın.
Tüm kızartma eylemi bittikten sonra ise en son olarak çabak balığı için hazırlanan sosu pişirmiş olduğunuz balığın üzerine dökün. 

Üyeler "Çapak Nasıl Yenilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın