Barbunya Tava Nasıl Yapılır?

Yemekler, Barbunya Tava Nasıl Yapılır?

Barbunya Tava Nasıl Yapılır?

Barbunya Tava Nasıl Pişirilir?

Özel aroması sayesinde balık yiyip de barbunya balığını sevmeyenine rastlamanız çok zordur. Diri etli ve yağsız olmasına rağmen kendine özgü bu aroması sayesinde çok sevilen barbunyayı tavada kızartırken diğer balık tavalardan aslında gidişat olarak pek de fark yoktur. Asıl önemli olan her balık tavada olduğu gibi burada da balığın çıtır çıtır kızarması ve yağı çekmemesidir.

Barbunya tavada kullanacağımız malzemeleri sayacak olursak;

1 kg Barbunya balığı

Mısır unu

Normal Un

Tuz

Sıvı yağ (tercihe göre Ayçiçek yağı veya zeytinyağı)

Barbunyalarımızın pullarını kazıyıp, iç organlarını temizledikten sonra güzelce bol su ile yıkıyoruz ve iyice suyunu süzüyoruz. Suyu süzülen barbunyalarımızı tuz ile güzelce ovalıyoruz. Ayrı bir kapta mısır unu ile normal unu karıştırıp harmanlıyoruz. Barbunyalarımızı harmanlamış olduğumuz un karışımına 3er-5er buluyoruz ve hemen düz bir tavada kızdırılmış sıvı yağımızın içerisine diziyoruz. Gruplar halinde unlayıp tavaya dizdiğimiz barbunyalarımızı tavayı arada bir sallayarak yaklaşık 2 dakika kızartıyoruz.

Barbunyaların bir tarafı kızardıktan sonra tavadaki yağı ayrı bir kaba süzüp balığın diğer tarafını kızartmak üzere alt-üst yapıyoruz. Bunun için tava büyüklüğünde bir tabak veya tavanın kapağını kullanabilirsiniz. Alt-üst ettiğimiz barbunyalarımız tekrar tavaya alıyoruz ve kenara süzülen yağı tekrar tavaya koyuyoruz. Yağı balıkların üstüne doğru değil mutlaka tavanın bir kenarından koyun. Barbunyaların ikinci taraflarını kızartırken dikkat etmeniz gereken hususlar işe şöyledir; yaklaşık yarım dakika balıkları kızartıp tavadaki yağı biraz süzmek ve sonrasında kızartmaya devam etmek. Bu işlemi 4-5 kere tekrar ettikten sonra ve tavada yağ iyice bitme noktasına geldikten sonra balıklara eşsiz lezzetini kazandırmak için yaklaşık 15-20 saniye çıtırlaşmasını bekliyoruz. Bu esnada balığın içine nüfuz eden yağı saldığını göreceksiniz. Son kalan yağıda süzdükten sonra barbunyaları mor soğan ve limon ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

Üyeler "Barbunya Tava Nasıl Yapılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın