Balon Balığı Nasıl Pişirilir?

Yemekler, Balon Balığı Nasıl Pişirilir?

Balon Balığı Nasıl Pişirilir?

Türkiye'de avlanması ve kıyıya çıkarılması yasak olan, ayrıca zehirli olmasıyla bilinen balık türlerindendir. Tehlikeyle karşılaştıklarında kendilerini balon gibi şişirmelerinden dolayı bu adı almışlardır. Ağızlarında su tutarak şişen balon balıklarının tekrar eski halini almaları saatler sürmektedir. Balon balığının zehiri özellikle ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.
Söz konusu olan bu zehir, kanser  tedavisinde ve bağımlılık tedavisinde kullanılmaktadır.Türkiye bu zehiri özel izinle Avrupa'dan getirmektedir. Balon balığının eti, özellikle (Uzakdoğu'da) Japonya, Tayland gibi ülkelerde çok özel yetişmiş ustalar tarafından hazırlanıp servise sunulmaktadır.
Japonya'da Fugu olarak bilinen bu balık türünün hazırlanması yasalar tarafından sıkı sıkıya denetlenir ve en az üç ve daha fazla yıl sert eğitim alarak kalifiye olmuş şeflerin balık hazırlamasına izin verilir.

Balon Balığı Nasıl Pişirilir

Balon balığı yendiğinde kalp atışını ve kan akışını yavaşlatmakta ve bundan dolayı vücuda rahatlık vermektedir. Zehirli olan bu balığı tavsiye etmemekle birlikte, yinede tüketmek isteyenler için tarifi şu şekildedir;

Malzemeler;

  • Derisi yüzülmüş Balon Balığı (Büyük olması önemlidir)
  • 2-3 diş Sarımsak (Tercihe göre)
  • 2 Defne Yaprağı
  • 3-4 Tane Karabiber
  • Tuz
  • Zeytinyağı
  • Limon veya limon suyu
  • Soğan 

Yapılışı;

Derisi yüzülmüş ve temizlenmiş balıklarımızı güzelce yıkayıp süzüyoruz. Tepsimizi yapışmaması için alüminyum folyo ile kaplıyoruz.(Tercihe göre yağlı kağıtta kullanabilirsiniz.) Suları süzülen balıklarımızı  folyo ile kapladığımız tepsimize diziyoruz. Sarımsaklarımızı balıklarımızın üzerine rendeliyoruz. Tane karabiberimizi ve Defne yapraklarımızıda tepsimize yerleştiriyoruz.
Bir kasede limon suyu,tuz ve zeytinyağını karıştırarak sos haline getiriyoruz. Soğanlarımızıda iki veya üç parcaya bölerek tepsimize yerleştiriyoruz.Hazırladığımız sosu balıklarımızın üzerine gezdiriyoruz. Daha önceden ısıttığımız fırınımıza (genel olarak 160-170 derece uygundur,marka modele göre değişiklik gösterebilir.) tepsimizi yerleştiriyoruz ve pişmesini bekliyoruz.
Pişip pişmediğini anlamak için çatalla orta kemiği kontrol edebilirsiniz veya eti beyazladığı zaman piştiğini anlayabilirsiniz.
Afiyet Olsun.. 

Üyeler "Balon Balığı Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın