Asma Yaprağında Sardalya

Yemekler, Asma Yaprağında Sardalya

Asma Yaprağında Sardalya

Salamura yapılmış asma yaprağı ile hazırlanan et ve balık türleri, oldukça özel bir lezzete kavuşur. Asma yaprağının verdiği hafif ekşimsi tat, et ve balık yemeklerini doyumsuz hale getirecektir. Özellikle balık sevmeyen çocukların, asma yaprağı sayesinde çok daha fazla balık yemesi mümkündür. Yapımı oldukça kolay olan asma yaprağında sardalya, misafirler içinde değişik bir yemek olarak sunulabilir. Fırında veya ızgarada, asma yaprağında sardalya hazırlamak mümkündür. Hazırlanması ve pişirilmesi kısa süren bu yemek, yalnızca bir tabak çorba ve bol salata ile servis edilebilir. Zahmetli gibi görünen bu yemek aslında dolma sarmaktan daha kolaydır.

Asma Yaprağında Sardalya için gereken malzemeler;

1 kg temizlenmiş sardalya
Sardalya sayısı kadar asma yaprağı(yaklaşık 25-30 adet) 
4/1 su bardağı hakiki zeytinyağı
2-3 adet defneyaprağı
1 tatlı kaşığı karabiber ve 2 tatlı kaşığı tuz
Orta boy 1 adet kuru soğan

Yapılışı;

Balıkçıda kılçıkları temizlenen balıklar, evde yıkanarak süzülür. 2 tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı karabiber ve zeytinyağı balıklara dökülerek harmanlanır. Balıkların üzerine söğüş doğranmış kuru soğan ve kıyılmış defneyaprağı eklenir. 15-20 dakika balıklar ile baharatların özleşmesi beklenir. Diğer tarafta tuzundan arındırılmak için birkaç kez yıkanan ve suda bekletilen yapraklar, sıkılarak suyu süzülür. Ardından yaprakların içine, hazırlanan balıklar dolma sarar gibi sarılır. Kapaklı, geniş bir tepsiye dizilen balıklar, 150 derece ısıtılan fırında, 30 dakika pişirilir. Pişirme esnasında dolma gibi sıkça su koymak gerekmez. Kapaklı tepside, kendi buharı ile pişecektir. Pişme süresi tamamlandıktan sonra, fırından alınan asma yaprağında sardalya, bekletmeden servis edilmelidir. Servis esnasında, maydanoz ve limon ile süslenebilir 

Izgarada Asma Yaprağında Sardalya; 

Aynı ölçüleri kullanarak, asma yaprağında ızgara sardalya hazırlamak mümkündür. Tek fark, asma yaprağına sarılan balıkların, üzerine hafif zeytinyağı sürülerek ızgaraya dizilir. 10 dakika içinde pişecek olan balıkları yerken, yaprağı ayıklamak gerekir. Oldukça leziz olan bu yemeğin, sıcakken limon ve bol salata ile servis edilmesi önerilir. Dolma görünümündeki sardalya balığı, hem misafirlerinizi şaşırtacak, hem leziz bir ikramlık oluşturacaktır. 

Üyeler "Asma Yaprağında Sardalya" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın