Alüminyum Folyoda Közde Balık Tarifi

Yemekler, Alüminyum Folyoda Közde Balık Tarifi

Alüminyum Folyoda Közde Balık Tarifi

Alüminyum Folyoda Közde Balık Tarifi

Közde balık pişirmenin keyfi her zaman bir başkadır. Balığın oldukça yararlı ve sağlıklı olmasının yanında, lezzetli olmasından dolayı da çokça tercih edilmektedir.  Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için balık, hayatımızda olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır. Birçok tüketilme şekillerinin yanı sıra, farklı tüketim şekilleriyle de oldukça dikkat çekmektedir. Alüminyum folyoda közde balık tarifi, genellikle amatör avcıların kamp ve piknik yapmayı severlerin tercih ettiği bir yemek türüdür. Az malzemeyle yapılabilir olması, aynı zamanda da oldukça basit yapılması nedeniyle en çok tercih edilen tüketilme şekillerinden biridir. Alüminyum folyoda közde balık tarifi, diyet yapanlarında oldukça çok tercih ettiği yemek çeşitlerinden biridir.
Kalori açısından hafif ve yağsız olarak pişen balık çeşitlerinin, köz ateşinde lezzetlendiği ve kokusuyla iştah kabarttığı herkes tarafından bilinir. Bu tarif için yağlı balıkları tercih edebilirsiniz. Ancak yağsız balıklarda oldukça lezzetli olmaktadır.

Malzemeler

 • Turna balığı
 • 2-3 diş sarımsak
 • Alüminyum Folyo
 • Tuz
 • Zeytinyağı (isteğe göre)
 • Limon (İsteğe göre)

Yapılışı

Yıkayıp temizlediğiniz balıkları ister fileto ister bütün şekilde kullanabilirsiniz. Balıkları bütün kullanacaksanız, temizledikten sonra içine soyup temizlediğiniz sarımsakları, tuz, bir kaç damla limon ve birazcık zeytinyağı gezdirebilirsiniz. İsteğe göre farklı baharatlar kullanabilirsiniz. Ancak baharatları balığın iç kısmında kullanırsanız közdeyken yanmaz ve acımtırak bir tat oluşmaz. Fileto olarak kullanacaksanız sadece tuz ve tercihe göre zeytinyağı gezdirerek bir gün buzdolabında bekletip kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile balık çok az su kaybederek piştiğinden inanılmaz derecede yumuşak olmaktadır. Turna balığı yağsız bir balık olmasından dolayı zeytinyağı ile tatlandırmanızda fayda vardır. Alüminyum folyoya hava almayacak şekilde balıkları sarınız. Odun ateşinin közünde sardığınız balıkları pişmeye bırakınız. Közün durumuna göre ve balığın türüne göre pişme süresi değişiklik göstermektedir. Pişme süresi aşağı yukarı 10 dakika olsa da kontrol ederek ateşten alabilirsiniz. İsteğe göre yanında biber, patlıcan, soğan veya patates de közleyerek tüketebilirsiniz. Balığın belli kısımları parlak duruyorsa henüz pişmemiş demektir. Az pişmiş balık servis etmemeye özen gösterin.

közde balık tarifi

Közde Sazan Tarifi

Tatlı suyun nadide balıklarından olan sazan balığını közde denediniz mi? Bu harika tat için balık tarifimize göz atınız. Közde sazan için gerekli malzemeler;

 • 5 kilo veya daha fazla da olabilir, aynalı sazan
 • 1/2 kilo domates
 • 7 veya 8 adet acı ve tatlı sivri biber
 • Bir tutam maydanoz
 • 5 - 6 Diş sarımsak
 • Tuz, Pul biber, Karabiber

Közde Sazan Yapılışı

Balıkları sırtı zemine gelecek şekilde pişireceğimiz için köz ateşini ona göre hazırlamamız gerekiyor. Balığın içini temizleyin. Bol su ile yıkadıktan sonra 4 parçaya böldüğünüz domatesleri balığın karın boşluğuna yerleştirin. Biberleri de koyduktan sonra, maydanoz, tuz ,pul biber, karabiber ve sarımsakları ekleyin. Malzemeler taşmamalı, buna dikkat ediniz. Hazırladığınız közü çukurun alt kısmına bir miktar koyun ve balığı da bu közün üstüne sırt üstü yatırın.
Kenarlarını da közledikten sonra son bir kontrol ile balığın közün içinde tamamen kaybolmasını önleyin. Ortalama 30 ile 40 dakika süre ile pişirdiğiniz balığı, soğan, turp ve limon gibi gıdalarla tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kırmızı Benekli Alabalık Tarifi için tıklayınız.

Üyeler "Alüminyum Folyoda Közde Balık Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın