Akya Balığı Tarifi

Yemekler, Akya Balığı Tarifi

Akya Balığı Tarifi

Halk arasında çıplak, kuzu balığı, leka ve iskender olarak bilinen balık türüdür. Genellikle yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenerek, dipte kıyılara yakın bölgelerde sürüler halinde dolaşırlar. Geçmişte fazla avlanma nedeniyle nesli tehlike altında olan akya, yırtıcı bir balıktır. Eti oldukça lezzetli olan akyanın, ızgara, tava, şiş, çorba, ve yahni gibi farklı yöntemlerle pişirildiği görülür. 

Püf noktası;

Eti biraz sıkı ve yağsızdır, özellikle tuzda pişirildiğinde oldukça lezzetli olur. Tavada pişirileceği zaman önceden dilimleyip bol yağda kızartılır,Şişte ise küçük parçalara bölünerek pişirilir. Şişte pişirilirken bol bol zeytin yağı ile yağlanması gerekmektedir. Izgara yapılıcak ise defne yaprağı, zeytin yağı ve karabiber ile tatlandırılarak ızgaraya atılır.

 

Fırında Akya balığı için,

   Malzemeler;

   2 Adet akya balığı dilimi

   4 Adet sarımsak

   4 Adet küçük boy patates

   6 Adet arpacık soğanı

   3 Kaşık zeytin yağı

   2 Adet defne yaprağı   

   Baharat (Tercihe göre istenilen baharat eklenebilir)

   Tuz

 

   Yapılışı;

Akya balığını güzelce yıkayıp suyunu süzüyoruz. Sarımsakları ezdikten sonra bir kase içerisinde tuz, baharat ve zeytinyağını karıştırıp sos haline getiriyoruz. Hazırladığımız sosu akya balığının her iki tarafına da sürüyoruz. Yağladığımız balıkları, yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine alıyoruz. Tepsinin içerisine arpacık soğanı ve patatesleri dilimleyerek onlarıda sosumuza buluyoruz. Defne yapraklarımızıda koku ve tat vermesi açısından balıklarımızın yanına yerleştiriyoruz. Önceden ısıttığımız fırınımıza (ideal sıcaklıklık 160-170 dereceye ayarlayabilirsiniz.Fırının marka modeli ve ısıtma süresisine göre farklılık gösterebilir.) tepsimizi koyuyoruz ve balıklarımızın üzeri hafifçe kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun..

Üyeler "Akya Balığı Tarifi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın