Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Yemekler, Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, ahtapot tüketimi fazla yaygın değildir. Fakat tüm deniz canlıları gibi, ahtapotta oldukça besleyici ve leziz bir deniz mahsulüdür. Ahtapot pişirmenin, değişik teknikleri bulunur. Salata, güveç, kavurma gibi değişik ahtapot yemekleri yapılabilmektedir. Hangi yemeği yaparsanız yapın, ilk yapılması gereken işlem ahtapotu yaklaşık yarım saat haşlamaktır. Ahtapot pişirirken, pişme süresi oldukça önemlidir. Çünkü diğer etlerin aksine, ahtapot uzun pişirildiğinde sertleşen bir et türüdür.

Ahtapot etinin yumuşak olması için; önceden parçalanan ahtapotun, dondurularak saklanması gerekir. Yani dondurma işlemi, ahtapot etinin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Diğer husus ise ahtapot etinin kısa bir haşlamadan geçirilmesidir. Bu iki işlemden sonra tercihe göre ahtapot ile değişik lezzetler hazırlamak mümkün olur.

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot eğer önceden temizlenmiş ve sonrasında taze olarak dondurulmuşsa haşlama işlemine başlayabilirsiniz. Ahtapotun etinin yumuşak olması için dondurma işlemi önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise pişirme süresidir. Genellikle piştikçe yumuşaması beklenen ahtapot, aslında uzun süre pişirildiğinde sertleşir. 1 kg civarındaki ahtapotun ideal pişme süresi 30 dk. iken, 300-400 gr civarı daha küçükler 15-20 dakikada pişer. Ahtapotla yapılabilecek yemeklerde ilk koşul ahtapotun haşlanmış olmasıdır. Haşlanmış ahtapotu sadece zeytinyağı-limon gezdirip meze olarak yiyebileceğiniz gibi çeşitli malzemeler ekleyip salata, güveç, sote veya kavurma da yapabilirsiniz.

 

 

Üyeler "Ahtapot Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın