Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Ahtapot Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, ahtapot tüketimi fazla yaygın değildir. Fakat tüm deniz canlıları gibi, ahtapotta oldukça besleyici ve leziz bir deniz mahsulüdür. Ahtapot pişirmenin, değişik teknikleri bulunur. Salata, güveç, kavurma gibi değişik ahtapot yemekleri yapılabilmektedir. Hangi yemeği yaparsanız yapın, ilk yapılması gereken işlem ahtapotu yaklaşık yarım saat haşlamaktır. Ahtapot pişirirken, pişme süresi oldukça önemlidir. Çünkü diğer etlerin aksine, ahtapot uzun pişirildiğinde sertleşen bir et türüdür.

Ahtapot etinin yumuşak olması için; önceden parçalanan ahtapotun, dondurularak saklanması gerekir. Yani dondurma işlemi, ahtapot etinin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Diğer husus ise ahtapot etinin kısa bir haşlamadan geçirilmesidir. Bu iki işlemden sonra tercihe göre ahtapot ile değişik lezzetler hazırlamak mümkün olur.

 

Ahtapot Salatası Nasıl Yapılır

Ahtapot salatası hem hafif hem leziz bir yemektir. Üstelik yapımı oldukça kolay olduğu için sık tercih edilir. Fakat ahtapot salatasını hazırladıktan sonra, 10-15 dakika bekletmek gerekir. Bu süre içinde salataya katılan tüm malzemeler özleşecek ve lezzeti ortaya çıkacaktır. 

Malzemeler;

  • Dilimlenmiş bir adet ahtapot
  • 1,5 yemek kaşığı sirke
  • Defneyaprağı
  • Kuru soğan
  • Kornişon turşu
  • Zeytinyağı ve limon

Hazırlanışı;

Kaynar suyun içine 1,5 yemek kaşığı sirke ve defneyaprağı katılarak, dilimlenmiş ahtapotlar suyun içine atılır. Yaklaşık yarım saat haşlanan ahtapot, süzülerek derisi ayrılır. İsteğe bağlı şekil verilerek doğranır. Servis tabağına alınan ahtapotun çevresine, iri doğranmış soğan ve kornişon turşu yerleştirilir. Üzerine zeytinyağı ve limon gezdirilerek servis edilir.

Üyeler "Ahtapot Nasıl Pişirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın