Amatör Balıkçılar Tuttukları Balıkları Satabilir Mi?

Yasal Düzenlemeler, Amatör Balıkçılar Tuttukları Balıkları Satabilir Mi?

Amatör Balıkçılar Tuttukları Balıkları Satabilir Mi?

AMATÖR BALIKÇILAR TUTTUKLARI BALIKLARI SATABİLİR Mİ?

Tuttuğum Balıkları Satabilir miyim?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı her yıl yenilenen tebliğinde, amatör balıkçıların tuttukları her türlü su ürünün satışının yasak olduğunu bildirmiştir. 

MADDE 18 – (1) Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.

2) Bu Tebliğde belirtilen avlanması yasak olan türlerin ve bunlara ait kabuk ve benzerlerinin tahnit edilmiş örneklerinin alımı, satımı, pazarlarda ve iş yerlerinde alım satım amacıyla bulundurulması ve sergilenmesi yasaktır.

Adı geçen 18.Madde de yine balık avcılığı ile ilgili dikkatinizi çekecek bilgiler bulunmaktadır.

(3) Deniz ve içsularımızda yapılacak balıkçılık yarışmaları Bakanlığın iznine tabidir. Bu kapsamda izin verilen alanlarda yarışma süresince yarışmacılar dışındakilerin avcılık yapması yasaktır.

(4) Yasaklanan av araç ve gereçlerinin avlanma mahallinde bulundurulması yasaktır.

(5) Bakanlık il müdürlüklerince tespit edilerek ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilen voli yerlerinde amatör avcılık yapmak yasaktır.

(6) Su ürünleri yetiştiriciliği yapılan kafeslere 100 metreden daha yakın mesafede avcılık yapılması yasaktır.

(7) Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır.

(8) Elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemleri ve yaba, balyoz ve benzeri araçların amatör avcılıkta kullanımı yasaktır.

(9) Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından belirlenen Zıpkınla Balıkavı Milli Takım Aday Kadrosu, teknik heyet ve diğer dalış görevlilerine, yapacakları antrenman çalışmaları için, kamp sezonunda sayı ve miktar limiti olmaksızın, Bakanlığın belirlediği esaslar dahilinde dalarak su ürünleri avcılığı için izin verilebilir.

 

Üyeler "Amatör Balıkçılar Tuttukları Balıkları Satabilir Mi?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın