Müren Yenir Mi?

Tuzlu Su - Tekneden Balık Avı, Müren Yenir Mi?

Müren Yenir Mi?

Müren balığı çok sık yakalanmayan, ticari değeri pek bulunmayan bir balık cinsidir. Keskin dişleri ve kayalıkların arasında yaşaması bu balığı bazen oldukça tehlikeli bir hale getirmektedir. Özellikle dalış yapan kişiler, kayalıklar arasından ansızın çıkan müren balığı nedeni ile zor anlar yaşar. Müren balığı bazı insanlar tarafından lezzetli bulunur ve tüketilir. Eti oldukça beyaz olan bu balığın şifalı olduğu, egzama gibi deri hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle Yunan tıbbında kullanılan bu balık, ilaç olarak tüketmek için özel olarak avlanır. Beyaz etli bu balık, çeşitli baharatlar ile zenginleştirildiğinde sevenleri mevcuttur. 

Müren Balığı Temizleme

Müren balığı, oldukça iri boyutlara sahiptir. Kalın derisi ve uzun boyu nedeni ile bir tele asılarak daha rahat temizlenebilir. Bazı gelişmiş cinsleri 1,70 cm boya ulaşabilir. Bu sebeple amatör kişiler tarafından yakalanması oldukça tehlikelidir. Dişleri keskin olan bu balık, bir ısırık ile bir süre sersemlemenizi sağlar. Dişleri ağız içine doğru konumlandırılmıştır. Bir ısırık aldığında elinden kurtulmanız mümkün değildir. Yani ısırdığı bölge kopar. Yakın mesafeden, zıpkın ile avlanan müren balığının, kıyıda derisi yüzülür. Kılçıklı olan, kuyruğa yakın bölgeler çıkartılarak, birkaç parçaya bölünür. Müren balığının, baş ve gövde kısmında daha az kılçık bulunur. 

Müren Balığı Nasıl Pişirilir?

Müren balığının değişik pişirme teknikleri mevcuttur. Fakat daha lezzetli olması için bir gece süte yatırılması önerilir. Bunun dışında

  • Dilimlenmiş müren balığı, bir kâseye kırılan yumurtaya, ardından una batırılarak tavada kızartılabilir.  Kızartma şeklinde oldukça beğenilir.
  • Müren balığının ızgara yapılması da mümkündür. Yine baharatlar ve zeytinyağı ile ile harmanlanan müren etleri, ızgarada leziz olacaktır. 
  • Tava veya ızgara yapmadan önce, müren balığını bir süre sosta bekletmek lezzetini artırır. Sirke, yoğurt suyu, tuz ve karabiber ile hazırlanan sos, balık etinin daha yumuşak ve leziz olmasını sağlar. 
  • Porsiyonlar halinde hazırlanan müren balığının, fazla bekletilmeden tüketilmesi önerilir. Çünkü dondurucuya konulan müren balığı, çıktıktan sonra hemen bozulur. Bu sebeple yakalandıktan sonra 2-3 gün en fazla bir hafta içinde tüketilmesi gerekir. 

 

Üyeler "Müren Yenir Mi?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın