Livar Nedir?

Tuzlu Su - Tekneden Balık Avı, Livar Nedir?

Livar Nedir?

Livar Nedir?

Livar, özellikle teknede yakalanan balıkların canlı tutulması için kullanılan huni şeklinde ağdan yapılmış bir sepettir. Aşağıya doğru daralan bir yapısı vardır ve alt kısmı belirli seviyeye kadar suyun içinde kaldığı için balık ölmeden suyun içerisinde bekletilir. Bu sayede balık canlı bir şekilde uzunca bir süre kalmış olur.

Livar İle Avlanmak

Livar ile balık avlama tekniğinde kırılmış midye veya ölü balık yem olarak kullanılır ve livarın en alt kısmına yerleştirilir. Avlanmak için gelen balık ağa takılır ve böylelikle yakalanmış olur. Livarın büyüklüğüne göre bir seferde birden fazla balık yakalama şansınız olmaktadır.

Ülkemizde livarın kullanımı yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise ufak ve yavru balıklarında avlanma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Av büyüklüğü gözetmeksizin balığın yakalanması gelecek nesillerin devamlılığı açısından büyük tehlikeler arz etmektedir. 

BalıkAvcısı.com olarak livar gibi av türü gözetmeksizin yapılan avlanmalara karşıyız. Lütfen avlarımızda duyarlı olalım. Suların sadece bize ait olmadığını unutmayalım.

Üyeler "Livar Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın