Lambuka Nasıl Avlanır?

Tuzlu Su - Tekneden Balık Avı, Lambuka Nasıl Avlanır?

Lambuka Nasıl Avlanır?

Lambuka, ülkemizde bol bulunan ve sık avlanan balık türleri arasındadır. Akdeniz ve Ege denizinde görülen bu balık, Marmara ve Kara denizde görülmez. Lambuka, avlanması oldukça zor olan ve büyük mücadele gerektiren balık türleri arasında yer alır. Dişleri keskin olduğu için yakalandıktan sonra zincirleri keserek kaçtığı görülmektedir. Lambukanın Ağustos ve Eylül aylarında avlanması serbesttir. Bu mevsimlerde bolca lambuka tüketmek gerekir.

Lambuka Balığının Genel Özellikleri

Oldukça iri bir cins olan lambuka, 40 kiloya ve 170 cm boya ulaşabilmektedir. Renkleri mavi, yeşil tonlarının karışımından oluşur. Görünü olarak tropikal bölgelerde yetişen balık türlerine benzemektedir. Akdeniz ve Ege dışındaki balıkçıların çok yakından tanımadığı, hatta ülkemizde böyle bir balığın varlığından, haberdar olunmadığı bilinmektedir. Burnu küt şeklinde ve dişleri oldukça keskindir. Bu sebeple önlem almadan, elle temas etmekten kaçınmak gerekir. 

Lambuka Hangi Yöntemler İle Avlanır?

Lambuka balığı, iri bir cins balık olduğu için oldukça hırçındır. Ayrıca sürü halinde yaşayan bir cinstir. Yalnızca bir adet lambuka yakalamak, çok zor olmaz. Fakat sürü halinde gezen bu balıkları, toplu yakalamak isteyenlerin işi oldukça zor olacaktır. Lambuka balığını kolay yakalamak için;

- Lambuka balığı sese oldukça duyarlı bir cinstir. Bu sebeple av esnasında teknenin, yavaş kullanılması gerekir. 

- Lambuka yakalamak için kullanılan misinanın 0,30 olması ama dayanıklı seçilmesi gerekir.

- 1,5 metrelik bedenlerin uç kısmına, 2 numara hırsız iğnesi bağlamak gerekir. Diğer ucuna ise 20 cm kesilmiş batmaz sosis bağlanır. İğnelerin ucunu yemlemek gerekir.  yemlerin fazla büyük olmaması önemlidir. 

- Bu hazırlanan bedenlerden, 10-15 tane hazırlamak, toplu halde gezen lambukaları toplu halde avlamak için işinize yarayacaktır. Hazırlanan bedenler, teknenin arka kısmından 2 metre ara ile denize bırakılır. Yaklaşık 20 dakika içinde yemlerin olduğu oltalarda, tombik ve lambukalar belirecektir. Fakat toplama aşamasında, en az 2 kişi olması gerekir. Çünkü lambuka balığını avladıktan sonra, tekneye çekmek oldukça zor olur. 

- Tek seferde, çok fazla lambuka toplamak mümkün değildir. Bu sebeple 2-3 adet yakaladıktan sonra, bir sonraki ava kadar beklemek gerekir.

Üyeler "Lambuka Nasıl Avlanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın