Havyar Nasıl Yenir?

Tuzlu Su - Tekneden Balık Avı, Havyar Nasıl Yenir?

Havyar Nasıl Yenir?

Oldukça pahalı bir besin olan ve yalnızca zengin ailelerin mutfağında yer alan havyar, aslında balık yumurtasıdır. Osmanlı döneminde birçok padişahın sofrasında bulunun havyar, besleyici değeri yüksek bir besin olarak tüm dünyada tüketilmektedir. Her balığın yumurtası istenilen tada sahip değildir. Yalnızca belli bölgelerde yaşayan dişi mersin balığının yumurtası, lezzet ve besleyici değer açısından kullanıma uygundur. Kolay ulaşılan bir besin olmadığı için de havyar en pahalı besinler arasında yer alır. Piyasada satılan en pahalı havyar türü, siyah havyardır. 

Havyar Nasıl İkram Edilir?

Havyarın değişik renkleri mevcuttur. Siyah havyar, kırmızı havyar ve gri havyar tüketilir. Fakat lezzet olarak en çok, siyah havyar tercih edilir. Mersin balığının yumurtaları, en değerli havyar türüdür. Fakat somon balığı, alabalık gibi balık yumurtaları da tüketilmektedir. Hatta alabalık yumurtası, tat olarak siyah havyara benzediği için boyanarak satışı yapılmaktadır. 

 Tadı yoğun olan havyar, aynı zamanda kalori, protein ve vitamin açısından da oldukça zengindir. Bu sebeple tüketirken küçük parçalar halinde tüketilmesi önerilir. 

  • İkram edilme şekli ise minik kanepelerin üzerindedir. Kalabalık kahvaltılarda hazırlanan ordövr tabağında, kanepelerin üzerine sürülmüş havyar ikram edilir.
  • Kahvaltı tabaklarında yer alan havyarı, minik kâselerde sunum yapmak mümkündür. Bu sayede, istenilen oranda havyarı tabağa almak mümkün olur. 
  • Küçük kesilmiş tost ekmeğinin üzerine havyar sürülüp ikram edilebilir. Yanında soğan, zeytin ve limon bulundurulur. 
  • Az pişmiş yani rafadan bir yumurtanın sarısı alınır, bir tatlı kaşığı tereyağı ile karıştırılır ve havyar ile birlikte tekrar yumurtanın beyazına katılarak servis edilir. Oldukça şık ve leziz bir ikramlık olacaktır. 

 Havyar Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piyasada boya ile renklendirilip satışı yapılan havyar çeşitleri bulunmaktadır. Alınan havyarın orijinal olduğuna dikkat etmek gerekir. Çünkü siyah havyar piyasada en yüksek fiyattan satılan havyar çeşididir. Yani fazladan para ödemeniz mümkündür. 

Marketlerden kutu içinde satışı yapılan havyarları açtıktan sonra, 3 gün içinde tüketmek gerekir. İşlenmemiş taze havyar ise buzdolabının en soğuk köşesinde en fazla bir ay saklanabilir. Fakat havyar asla derin dondurucuya konmamalıdır. 

 

Üyeler "Havyar Nasıl Yenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın