Vatoz Balığı Yenir Mi

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Vatoz Balığı Yenir Mi

Vatoz Balığı Yenir Mi

Vatoz Balığı genel olarak sahil bölgesine yakın yerlerde, deniz dibindeki açık bölgelerde ve kumlu deniz dibine yakın yerlerde yaşar.  Geniş, ön kısmı gövdesine doğru üçgen olan, kuyruğu dar, koyu renkli ve belirli biçimde öne doğru çıkık olan solunum delikleri olan bir balık türüdür. 

Vatoz Balığı Zehirli Mi? Yenir Mi? 

Sığ deniz sularında sıkça rastlanan Vatozun iğnesi çok tehlikelidir. Eti lezzetsiz olan bu balık türünün soğuk ve itici bir görüntüsü vardır. Vücudunda kimyasal bir madde de bulunan Vatoz, Kalkan Balığı gibi diplerde yaşar.
Marketlerde, balıkçı tezgahlarında nadiren görülen Vatoz, değişiklik olsun diye yenen bir balıktır diyebiliriz. Farklı tatlar denemek isteyenler, değişik bir tat arayanlar Vatoz balığını deneyebilir. Ülkemizde pek tercih edilmediği gibi Avrupa’da daha çok tüketilir. Denizlerimizde Vatoz Balığı bulunur. 

Peki Her Yeri Yenir Mi? Farklı Pişirme Teknikleri Neler?

Tahmin edebileceğiniz gibi Vatoz balığının her yeri yenmez. Vatoz balığını balıkçınıza temizletin ama kuyruk kısmını asla almayın, direk çöpe atın. Haşlayarak veya kızartarak tüketebilirsiniz. Bir iki denemelik tadına bakılabilirsiniz. Tadı lezzetsiz olduğundan bunca zahmete katlanıp bir daha yapma zahmetine girmeyeceksinizdir. Kuyruk ve deri kısmından uzak durun ve kesinlikle yemeyin.  

Değişik pişirme tarifi isteyenler, derisini ve kuyruğunu temizledikten sonra löp etini 5-6 parçaya bölebilir. Ardından her iki tarafını una batırıp, ayrı bir kasede kırdığınız yumurta sarısına bulayıp kızgın yağda kızartabilir. Her iki tarafı da güzelce pişsin. Tercihe göre limon sıkıp afiyetle yiyebilirsiniz. 

Üyeler "Vatoz Balığı Yenir Mi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın