Uzağa Olta Nasıl Atılır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Uzağa Olta Nasıl Atılır?

Uzağa Olta Nasıl Atılır?

UZAĞA OLTA NASIL ATILIR? 

Uzağa olta atmak, özellikle balık avcılığına yeni başlayanların en büyük sorunudur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için sizlere birkaç öneri sunalım.

Olta Seçimi Nasıl Olmalı?

Makinamızın ve kamışımızın, avlanabileceğimiz bölgeye uygun olmasına dikkat edelim.  Makinamızda yeterli misina olması gereklidir. Bunu anlamak için, baş parmağımızı misinanın üstünde gezdirebilirsiniz. Eğer makinanın makarasıyla misina arasında dudak varsa biraz daha misina sarmamız gerekebilir. Sonra kamışımızın kaldırabileceği en ağır kurşunla bir kaç defa atış yapalım. Bu misinamızın iyice sıkılaşmasını sağlar. 

Oltayı Uzağa Atmanın Püf Noktaları

Oltayı uzağa atmak için ilk olarak kamışın alt tarafını tutan sol dirseğimizi çenemize kadar kaldırmamız gerekir ki daha destekli atalım. Bu fazla kuvvet harcamadan uzağa atmamızı sağlar. Sonra misinamızı, kamış tam omzumuzun yanından geçerken bırakmamız gerekir, yoksa takım çok havalanır veya çok kısa düşer. Parmağı çektikten sonra kamışın ucuyla kurşunu havada takip edelim. Bunun nedeni ise; parmağımızı çektikten sonra kamışı aşağı indirirsek yüzüklere çarpan misinanın kurşunu yavaşlatarak, daha kısa mesafeye düşmesine neden olmasıdır. Yukarı kaldırdığımızda da yine aynı şekilde yüzüklere çarpan misina, takımın kısa düşmesine neden olur.

Şunu kesinlikle unutmamanız gerekir; hangi takımı atıyorsak atalım, kefal, zargana, çapari veya hangisi olursa olsun kurşun, şamandıra veya başka ne kullanıyorsak, kullandığımız ağırlık yapan malzemeyi göz kararı bir çapari kurşunun olması gerektiği yere kadar indirelim. Diyelim ki ben şamandıralı takımla zarganaya atıyorum ve kamışım da 3,50 m10’lu çapariyi taktığımda kurşun nereye geliyorsa şamandırayı da o ölçüde aşağı indirip öyle atmalıyım. Bu şekilde kesinlikle daha uzağa atarsınız. Tabi şamandıralı takımda rüzgarın yönü de önemli, rüzgar denizden eserse uzağa atmak zorlaşır.

 

Üyeler "Uzağa Olta Nasıl Atılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın