Lüfer Nasıl Avlanır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Lüfer Nasıl Avlanır?

Lüfer Nasıl Avlanır?

Lüfer Nasıl Yakalanır?

Lüfer (Pomatomidae), uzun vücutlu, iki sırt yüzgeci olan, çatal yapılı kuyruğu, iri dişli ve güçlü bir çeneye sahip saldırgan bir balık türüdür. Avlanması oldukça zevkli bir balık türü olan lüfer, boyutlarına göre farklı isimlerle adlandırılırlar ve avlanması yasalarla yasaklanmış olan oldukça tanıdık türleri vardır. 10 cm’ye kadar olanına defneyaprağı, 15-18 cm büyüklüğünde olanına çinekop, 18-25 cm arasında olanına sarıkanat denilmektedir ve bu üç lüfer türünün de avlanması ve satılması yasaktır.
Avlanabilir lüfer boyları ve isimleri ise şöyledir; 28-35 cm büyüklükteki lüfer, 35-50 cm arasında olana kofana ve 50 cm’den daha büyük olan lüfere ise sırtıkara denilmektedir. Bu lüfer türlerinin ise avlanması yasal olarak serbest bırakılmıştır. Bilinçsiz avcılık sebebi ile ülkemizde kofanaya nadiren rastlanılmakta olup uzun yıllardır sırtıkaraya rastlanılmamıştır.

Peki Lüferi Nasıl Avlarız?

Avlanacağımız dönem lüfer avında en önemli faktördür. Döneme göre avlanma yöntemi seçmelisiniz.
Kış aylarında av yapıyorsanız dip olta ile taze yaprak istavrit yem kullanmalısınız. Yemin oltaya takılması avlanmada en önemli unsurdur. Hemen her av dükkanında ve malzemecide bulabileceğiniz dip lüfer takımına taze yaprak şeklinde fileto olarak hazırlanmış istavriti güzelce takmalısınız. Solungaç kısmından kuyruk kısmına doğru çıkartılmış fileto istavritin solungaç kısmından başlayarak birinci iğneyi yerleştiriyoruz. Balığın etli olan orta kısmından başlayıp daha sonra derili kısmında 1-2 mm üstten tekrar iç tarafa ve son olarak iğne yeme paralel olacak şekilde yatırıp derinin hemen üzerine saplayınız. İkinci ve üçüncü iğneyi de aynı şekilde yeme güzelce saplayıp saklayın ve mantarı yemin kafası izlenimi yaratacak şekilde iyice indirin. Takım atışa hazır durumdadır. Burada iğnelerin iyice geçirildiğini ve en nihayetinde yemin halen düzgün bir biçimde balık formunda olmasına dikkat ediniz. Kuyruk kısmında birkaç santimlik balık kalmasında hiçbir mahsur yoktur.
Av mevsiminiz ilkbahar ise artık yemli av zamanınız geçmiş demektir. Etrafta bolca taze ve canlı av varken lüfer dip takımınıza pek rağbet göstermeyecektir. Bunun yerine sizi biraz daha meşgul edecek spinning avcılığa geçiş yapmalısınız. Suyun akıntı durumuna göre kurşun arkası sahte balık veya kaşık yada direk olarak sahte balık kullanmalısınız. Avın konumuna göre yüzen veya dalan sahte balık ile güzel aksiyona sahip bir kamış avınızda sizi başarıya götürmeye yetecektir.
Avınızı daha güzel avlara olanak verecek bir biçimde yasal boyutlar çerçevesinde yapmanız dileği ile bol şanslar.

Üyeler "Lüfer Nasıl Avlanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın