Levrek Süpürgesi Nedir?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Levrek Süpürgesi Nedir?

Levrek Süpürgesi Nedir?

Levrek Süpürgesi

İtalyan balıkçıların Barchino adını verdiği Levrek Süpürgesi, eski zamanlardan beri kullanılan bir avlama yöntemdir. Hava durumunun uygun olmadığı, tekne ile çıkmanın veya diğer yöntemlerle avlanmanın mümkün olmadığı zamanlarda İtalyan balıkçılar belli sahil bölgelerinde Levrek süpürgesi ile avlanmışlardır. İtalya’nın farklı bölgelerinde farklı adlarla Vanco, Vanchiteddu, Spigolara, Scannetto, Cassetta , Slittino, Banchetto anılmakta. Oldukça basit ve kullanışlıdır. Teknik olarak bir sistemin başarısı, basitliği ve herkes tarafından kolaylıkla kullanımına göre tanımlanır. 

Levrek Süpürgesi Nasıl Kullanılır?

Levrek süpürgesini kullanmak oldukça basittir. Levrek süpürgesini kıyıya 45 derece açı ile yerleştirdikten sonra misinayı salıyoruz ve kendimizi levrek süpürgesinden yaklaşın 15 metre uzaklaştırıyoruz. Daha sonra suya girecek şekilde 45 derece ile yerleştirdiğimiz Levrek süpürgesini çekmeye başlıyorsunuz. Levrek süpürgesi yavaşça suda açılmaya başlıyor. Köstekli misinaya bağlı sahteler ya da isterseniz sardalyeler suya açılıyor. Daha sonra sahil şeridi boyunca ya da siz balıkları hissettiğinizde ters istikametten levrek süpürgenizi yavaşça kıyıya çekiyorsunuz.

At-çekle uğraşmak istemeyen, küçük balıklara yem dayandıramayanlar için harika bir deneme diyebiliriz. Levrek süpürgesi avı için çok geniş bir sahil gereklidir. Bu geniş alanda üçüncü şahısların olta atmaması, ağ, bağlı kayık, tekne gibi balığı kaçıracak etkenlerin olmaması gereklidir.

Levrek Süpürgesi İle Balık Avının Püf noktaları Nelerdir?

Levrek Süpürgesini evde veya marangozda sizde yaptırabilirsiniz ancak istenilen verimi almak için hazır satın almanız daha doğru olur. Levrek süpürgesi verimli av yapabilirsiniz ama dalgalı denizde levrek yakalamak daha da mümkündür. Levrek kıyıda avlanan bir balık olduğu için 0,70 lik 100-150 metre uzunluğunda bir misina kullanabilirsiniz. Levrek için kullanılan silikon sahteler işinizi görecektir. Daha verimli bir av için levreklere özel üretilen sahte balık  ya da kaşık kullanabilirsiniz. 

 

Üyeler "Levrek Süpürgesi Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın