Lapin Nasıl Temizlenir?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Lapin Nasıl Temizlenir?

Lapin Nasıl Temizlenir?

Lapin balığı, Marmara ve Akdeniz’de yaşayan eti diğer balıklara göre daha az tercih edilen bir balık cinsidir. Kayalıklara yakın bölgelerde yosunların arasında yaşayan bu balık, 25-30 cm boya ulaşabilir. Sarı ve yeşil renklerin ağırlıklı olduğu lapin balığının derisi, pullar ile kaplıdır. Sardalya kadar büyük olmasa da temizlenme şekli sardalya balığı ile benzerlik gösterir. Balıkçıda temizlettirmek mümkündür. Fakat bazı amatör balıkçılar, kendi yakaladığı lapin balığını ev ortamında temizler. 

Lapin Balığının Eti lezzetli Midir?

Ülkemizde pek bilinmeyen bu balık, özel olarak avlanmaz. Eti doğru pişirilmediğinde pek lezzetli değildir. Yani ticari değeri yüksek olan bir balık cinsi değildir. Lapin balığı, küçük boy balıklar arasında yer alır. Henüz yavru olan çok küçük boyların ise yakalanmaması gerekir. Çünkü pişirilmesi oldukça zordur.  

Lapin Balığının Temizlenme Aşamaları

- Lapin balığını temizlemek ve yüzmek için keskin bir bıçağa ihtiyaç vardır.

- Bazı balık severler derisini yüzmeden pullarını kazıyarak temizler. Fakat derisinde yer alan pulları kazımak, oldukça zahmetlidir. Bu sebeple ilk olarak kuyruk kısmına bir çentik atılır. Açılan bölgeden bıçak geçirilerek, derisi yüzülür. 

- Kafasının olduğu bölge bıçak yardımı ile kesilerek alınır.

- Yatay olarak serilen balığın, sırtında yer alan yüzgeçler V şeklinde bir bıçak darbesi ile çıkartılır. 

- Sonraki aşamada balığın ikiye ayrılması ve kılçıklarının çıkartılması gerekir. Yine yatay durumda olan balık ikiye ayrılır. 

- Tam orta kısımda yer alan kılçıklar bıçak ile alınır. Ardından balık 2 dilime ayrılarak, rahat pişmesi için çentikler atılır. Bu teknik büyük boy lapin balığı için geçerli olacaktır. Küçük boy lapin balığı ateşte hemen dağıldığı için pişirilmez.

Lapin Balığı İle Hazırlanan Yemekler

Lapin balığı sık yakalanan bir balık olmadığı halde sevenleri mevcuttur. Çeşitli baharatlar ile tatlandırılan bu balık lezzet kazanır. Lapin tava, fırında lapin, ızgara lapin ve lapin köfte yapılabilir. Fakat küçük boy lapin balığı her pişirme tekniğinde dağılacaktır. Bu sebeple büyük boy lapin balığı tercih edilmelidir. Lapin etini tercih etmeyenlerin, balık köfte olarak değerlendirmesi mümkündür. 

Üyeler "Lapin Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın