Lapin Balığı Yenir Mi?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Lapin Balığı Yenir Mi?

Lapin Balığı Yenir Mi?

Lapin Balığı

Çok çabuk oltaya gelen bu balık daha çok kedilerin sevdiği bir balık türüdür. Marmara ve Akdeniz sularında, çeşitli yosun ve deniz bitkilerinden kendilerine yuva yaparak yaşayan Lapina Balığı, halk arasında Çırçır Balığı veya Yahudi Balığı olarak ta adlandırılır. Eti lezzetsiz, derisi ve dudağı kalındır. Boyları 25-35 cm arasında değişir. Çok renkli bir deri çeşidine sahiptirler. 
Yaptıkları yuvalara yumurtalarını bırakırlar ve erkek Lapin balıkları yuvayı korurlar. Lapina Balık'ları solucan ve ufak balıklarla beslenir. Yemli olarak avlanabilen bu balıklar, kıyıdan olta ile nadir tutulur. Kayalık ve yosunlu bölgelerde bulunurlar, yeminin ne olduğu pek önemli değildir. Yemi yakalarsa, kurtarma şansınız çok düşüktür. Genelde oltayı çekerken saldırırlar ve mutlaka yem gider. Avı müthiş zevklidir. Çok güçlü bir balıktır. 

Lapin Balığı

Kikla Lapin Balığı ise her bölgede farklı farklı özelliklerde karşımıza çıkar. Pulları kalın ve derisi kaygandır. Göz alıcı renklere sahiptirler. Boyları ve renkleri bölge bölge değişir. Balığın sırt ve karın yüzgeçleri tek parça halinde kuyruk dibine kadar uzanır. Ülkemizdeki bütün denizlerde karşımıza çıkarlar. Marmara denizindeki Lapin balıkları yassı, Ege ve Akdeniz Lapinleri ise iri ve dolgundur. Lapin, kikla, çurçur ile iskaros, orfos ve lahos balıklarının tek benzerlikleri sırt ve anus yüzgeçleri ile top kuyruklu oluşlarıdır. Özellikle Güney bölgelerdeki Lapinler oldukça iridir. Beyaz Lapinlerde kılçık çok azdır. 
Bu bölgelerde halk Lapin balığına Malaç ismini vermiştir.

Lapin Balığı Yenir Mi?

Lapin Balığı Yenir Mi?

Derisini soyup kızartarak yiyenler vardır ancak lezzetsiz olduğu için tavsiye edilmez. Bazı bölgelerde çorbası da yapılır. Lapin türlerinin ufaklarını yemenize gerek yoktur. Sadece yem olarak kullanabilirsiniz. Ancak büyük Lapinlerin çorbası çok güzel olur. Et kalitesi düşüktür, kızartırken dağılır. Derisini çıkarttıktan sonra sadece eti kılçıktan ayrılır ve balık köftesi yapılabilir. Tat katacak sebze, baharat, tuz gibi takviyelerle lezzetli hale getirilebilir. Fırında ve ızgarada pişmez.


Kikla Lapin Tarifi

Kikla Lapin balığının derisini yüzmek için ilk önce buzluğa atılmalı, ertesi gün veya ilerleyen günlerde tam çözülmeden derisi çıkarılmalıdır. Solungacın hemen arkasına bir çizgi atılır ve aynı çizgilerden sırt yüzgeçlerinin sağına ve soluna kesikler atılır. Aynı çiziklerden alt yüzgeçlerinden kuyruk yüzgeçlerine kadar da atılmalıdır. Ensesindeki kesik birleşim noktasından tutulur ve geriye doğru çekildiğinde bir tarafı komple çıkarılmalıdır. En son kafa kesilip, deri çıkarma işlemi tamamlanır. Daha sonra kılçıkları çıkartılıp, fileto haline getiriniz.

Kikla Lapin Tarifi

Bir kabın içine 1 kg mısır unu, bir avuç karabiber, tuz ve köfte baharatı atıp iyice karıştırın. İyi bir şekilde karıştırmanız lezzetini arttırır. Daha sonra fileto halinde kesilmiş ve suyu emilmiş parçalar iyice önlü arkalı mısır ununa bulanır. Tavaya yağı koyun ve iyice yağı kızdırın. Balık filetoları tavaya atıp kızarana kadar pişirin. Önünün ve arkasının aynı oranda pişmesine dikkat edin.

Afiyet olsun.

Üyeler "Lapin Balığı Yenir Mi?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın