İzmarit (Menekşe) Balığı Nasıl Yakalanır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, İzmarit (Menekşe) Balığı Nasıl Yakalanır?

İzmarit (Menekşe) Balığı Nasıl Yakalanır?

Menekşe - İzmarit 

Ülkemizdeki bir çok denizde bulunabilen bu balığı Menekşe İzmarit ve İstargilos olarak iki türe ayırabiliriz. Eti beyaz ve oldukça lezzetlidir. Bu balıkların erkekleri dişilerinden daha iri olur. Ortalama boyları 20-25 cm arasında değişebilir. 

Menekşe İzmarit ve İstargilos bir dip balığı olup, solucan ve balık yumurtaları ile beslenir. Bu balığın iri olanlarına Kanal İzmariti, küçük olanlarına Gancur denir. Vücudunun tamamı pullarla kaplıdır. Basık ve uzun bir yapısı vardır. Ağzı büyük, kafası ve gözleri normaldir. Sırt bölgesi kahverengi, diğer tarafları beyazdır. Her iki yanında birer siyah benek bulunur.

Genelde yumurtalama ayları Nisan, Mayıs gibidir. Yetişkin bir balık 50 bin yumurta çıkartabilir. Yaşama süreleri 10 yıl gibidir.

İstargilos Balığı

Menekşe İzmarit balığının bir türüdür. Denizlerde az bulunur. İzmaritten daha şişik bir görüntüsü vardır. Pullu, sırtı kahverengidir. Gözleri irice olan bu türün kafası ufak, ağzı küçüktür. 

Bu tür balıklar dönem dönem boğazdan geçerek karadenize giderler. Çamurlu diplerde yaşamayı severler. 

Menekşe İzmarit Ve İstargilos Balığı Nasıl Avlanır? 

Ülkemizdeki tüm sularda bulunabilen Menekşe İzmarit ve İstargilos, genelde kışları derin sularda geçirir. Yazın kıyılara gelirler. Yemlenme için kayalık, yosunluk alanları tercih ederler. Sürüler halinde gezmeyi severler. Aynı yerde uzun süre av alma şansınız yüksektir.

İzmarit Balığı midye ile tutulmalıdır. Karides, sülünes gibi yemlerde kullanılabilir. Avlanması çok zevkli bir balıktır. Oltaya vurması ve hareketli olması heyecan verir. Uyanık ve hızlı olan izmarit midye yemini çok kolay alır. Ne olduğunu anlamadan yeminizi kaybedebilirsiniz. Gece oltaya vurması zordur. Gece av almanız imkansızdır.

Avlama için üç yol mevcuttur. Olta takımı önemlidir. Bunlar; İzmarit Çaparisi, Savurma Takımı ve Üç Köstekli Takımdır. 

 

Üyeler "İzmarit (Menekşe) Balığı Nasıl Yakalanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın