İstavrit Nasıl Avlanır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, İstavrit Nasıl Avlanır?

İstavrit Nasıl Avlanır?

Kıyıdan İstavrit Nasıl Avlanır?

Ülkemizde en çok Marmara Denizi ve Karadeniz’de bulunan istavrit balığı pek çok insan tarafından sevilerek tüketilen bir balık türüdür. Tüm yıl boyunca avlanan istavrit balığı, avlanması açısından oldukça kolay olan, ticari değeri oldukça yüksek ve lezzetli bir balıktır.

İstavrit avlarken ihtiyacınız olan bir çapari takımı, kurşun ve normal bir olta takımıdır. Havanın durumuna göre çapari takımınızın tüy ve iğne rengi, balığın büyüklüğüne göre olta bedeninin numarası, iğne büyüklüğü ve suyun akıntı şiddetine göre kurşununuz avda etkili elemanlardır.

Eğer istavrit avınız gece olacaksa yemli takım ve yem olarak teke vb. canlı yemler veya mümkünse fosforlu ve parlak çapari takımlar kullanmalısınız.

Takımınızı oltanızın ucundaki fırdöndüye takıp takımı karıştırmadan güzelce açmanız ve takımın en altına, suyun akıntı şiddetine göre uygun ağırlıktaki, kurşunu takmanız durumunda ava hazır olacaksınız. Takımı suya salladıktan sonra sert ve kısa aksiyonlar ile geri sarmaya başlayınız. İstavritler oltaya atlamaya başladığında titreşimi hissedeceksiniz. Az sabır ile takımı tamamen doldurup makineyi çalıştırın ve çapari takımınızın istavrit ile dolu olduğunu göreceksiniz. Ne kadar çok at-çek yaparsanız sepetinizi o kadar fazla istavrit ile doldurursunuz. İstavrit avında en çok karşılaşacağınız sorun takımın dolaşmasıdır. Bu sorunu her atıştan sonra toplarken karışmasına fırsat vermeyecek şekilde aksiyon vererek toplayarak ve buna rağmen karışmış iğneler varsa balıkları çıkardıktan sonra takımı sorunsuz hale getirerek aşabilirsiniz.

Hayırlı avlar..

 

Üyeler "İstavrit Nasıl Avlanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın