Gelincik Balığı Yenir Mi? Nasıl Temizlenir?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Gelincik Balığı Yenir Mi? Nasıl Temizlenir?

Gelincik Balığı Yenir Mi? Nasıl Temizlenir?

Gelincik Balığı

Gadidae familyasına ait bir balık türü olan Gelincik Balığı, Bakalyaro ve Mezgit balığına yakındır. Çok kaygan bir derisi olan Gelincik Balığı, ılık sularda dip taşların aralarında yaşamını sürdürür. Saldırgan bir balık olan Gelincik, sonbaharda üremeye başlar. Eti çok lezzetlidir, bu yüzden ekonomik değeri oldukça yüksektir. 

Gelincik Balığı Nasıl Yakalanır

Özellikle Marmara, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'in İstanbul Boğazı'na yakın sahillerinde kayalık, çakıllık ve midyelik diplerde avlayabilirsiniz. Oltaya pek gelmez, daha çok sepet ağa takılır. Geceden birkaç yengeç koyulan sepet dibe indirilir. Birkaç saatte bir kontrol edilir. Gelincik balıkları gündüz uyuduğundan bu işlemi gece yapınız.  Mayıs, Haziran ayları av için en uygun zamandır. Bazen parakete veya ağ ile şans eseri tutabilirsiniz. Sabır isteyen bir avdır. Yerine denk gelirseniz bir gece de ciddi sayıda Gelincik alabilirsiniz.

Gelincik Balığı Yenir Mi

Gelincik Balığı yenilir. Balık tutkunlarının çok az rastlayacağı bu balığın eti çok lezzetlidir. 

Nasıl Temizlenir

Gelincik Balığını temizlemeye kafasını kesip atmakla başlayabilirsiniz. Sonrasında karnını yarıp içini alın. Yıkayalım ve suyunu süzüp hafif tuzlayalım.

Balığın derisini mutlaka çıkartın. Bir pense yardımıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Derisi bütün halde çıkartılabilir.

Nasıl Pişirilir

Gelincik Balığının eti daha öncede söylediğimiz gibi harikadır. Balığı tutup denize geri bırakan arkadaşlara duyurulur. Pişirmek için mısır unu veya normal una bulayıp kızartabilirsiniz.

Üyeler "Gelincik Balığı Yenir Mi? Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın