Galata'da Balık Avı

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Galata'da Balık Avı

Galata'da Balık Avı

Galata'da Balık

İstanbul'un belki dünyanın en güzel yeridir balık tutmak için Galata Köprüsü. Bir tarafta camiler ve eşsiz Galata Kulesi, diğer tarafta arkandan geçen tramvayın sesi, önünde uzayıp giden seni de derinliklerine çeken boğazın serin suları ve sahipsiz birer martı gibi denizi fersahlayan gemiler.

Anlatmak yetmez Galata Köprüsü'nde balık avını. Mutlaka gidip yaşamalısın orayı.

Ama en önemlisi güzel bir yer kapmak istiyorsan sabahın ama gerçekten çok erken saatlerinde orada olmasın. En geç sabah ezanından yarım saat önce. Yoksa ya yer bulamaz dönersin ya da bir kıyıya sıkışır kalırsın. Hele bir de hava güneşli olacak ise gündüz ve sen geciktiysen işin çok zor dostum.

Uykunu heba ettin, tüm zorlukları yendin, geldin Galata'ya. Peki Galata'da hangi balık nasıl tutulur?

Eğer avın istavrit olacaksa yeme ihtiyacın yok. Klasik çaparini ve kurşununu takıp olduğun yere hemen oracığa bırak oltanı. Gerisini boğaz halleder doldurur incileri.

Galata'da balık avının en önemli ayrıntısı bizce oltayı atmaktadır. Çünkü yüzlerce insanın arasında oltaları karıştırmamak ayrı bir marifet gerektirir. Klasik yöntemlerden farklı olarak oltanızı suya oldukça yaklaştırıp 1-2 ileri geri salladıktan sonra ileriye doğru bırakıverin. Biraz kıyıdan biraz da tekneden olta atma tekniklerini beraber kullanmalısınız. Suyun akıntı şiddetine göre kurşununuzun ağırlığı ayarlamalısınız.

Galata'da yakalayabileceğiniz balık türleri yukarıda da belirttiğimiz istavrit, sardalye, sarıkanat, çinekop, levrek, palamut, mezgit, kefal gibi balıklardır.

Mutlaka ama mutlaka o eşsiz manzaralı mekanı deneyin. Müdavimi olacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Rast gele..

Üyeler "Galata'da Balık Avı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın