Bulanık Suda Hangi Sahteler Kullanılır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, Bulanık Suda Hangi Sahteler Kullanılır?

Bulanık Suda Hangi Sahteler Kullanılır?

Birçok balık avcısı, sahte balıklarla avlanmaktan hoşlanır. Bu av türü bildiğiniz üzere bir çoğumuzun vazgeçilmezi durumundadır. Sahte balıklara ciddi derecede paralar harcarız. Peki bu paraları harcarken verim alabileceğimiz doğru rapala seçimini yapabiliyor muyuz?

Söylediğimiz gibi ciddi paralar harcadığımız sahte balıkların hangi şartlarda verimli kullanıldığına dikkat etmek gerekir. Bulanık sularda hangi sahteler iş yapar bir göz atalım.

Av merasının durumu oldukça önemlidir. Suyun durumu, sıcaklığı, bulanıklığı, saati gibi etkenler avınızı olumlu veya olumsuz şekilde etkiler. 

Gündüz Ve Geceleri Bulanık Sularda Hangi Sahteler Kullanılır?

Av sırasında gündüz berrak suda, aykırı renkler yerine daha naturel renkler tercih edilir. Ayrıca yine sarı kırmızı gibi renklere sahip sahteler bulanık su ve karanlık gecelerde kullanılması tavsiye edilmiştir. Yine bazı sahteler koyu renk olmalarına rağmen gece tavsiye edilmişlerdir. Bunun sebebi ise bazı firmaların sahtelerine gizli olarak UV yansıtıcı özellik yapmasıdır.

Çok güneşli veya sıcak havalarda koyu, mat ve donuk renkleri tercih edin. Fazla parlaklık özellikle sığ sularda küçük avları ürkütür. Soğuk veya karanlık sularda veya gece gökyüzünde ayın olduğu avlarda veya bulutlu ışığın az olduğu havalarda, beyaz veya parlak ve de büyük yem kullanın. Suyun sıcaklığı ve ışık arttıkça, parlaklık ve ölçüsünü azaltın, rengini açın.

 

Üyeler "Bulanık Suda Hangi Sahteler Kullanılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın