At-Çek Avlarda Kamış Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tuzlu Su - Kıyıdan Balık Avı, At-Çek Avlarda Kamış Seçimi Nasıl Olmalıdır?

At-Çek Avlarda Kamış Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Spinning av tekniği, dünyada uzun yıllardır yırtıcı balıkların avlanılmasında kullanılan bir tekniktir. Ülkemizde genellikle at-çek olarak adlandırılır. Tekniği uygularken özellikle malzeme konusuna dikkat etmek gerekir.  Bu malzemeler kamış, makina, misina ve  sahte balıktır. Herhangi bir malzeme ile At-çek yapılabilir ama doğru makina ve kamış seçimi yapılmazsa avdan verim alamayız.

At-Çek Avlarda Kamış Seçimi 

Spinning avlarda kamış seçimi önemlidir. Kamışta dikkat etmemiz gereken noktalar, kamışın atar değeri, aksiyonu, uzunluğu ve ağırlığıdır. Kamışın atar değerine karar verirken göz önünde bulundurmamız gereken faktör, balık avlarken kullanacağımız sahte balıkların ortalama ağırlığıdır. Eğer ortalama olarak 20-25 gramlık sahteler kullanıyorsak, 10-30 gr atar değerine sahip spin kamışları tercih etmeliyiz. Spin kamışlar Ultra Light, Light, Medium Light, Medium, Medium Hard, ve Ultra Hard şeklinde aksiyon değerlerine sahiptir.

Özellikle önceden belirlediğimiz ve kullanacağımız sahte aksiyonları varsa kamışın aksiyonu dikkate alınmalıdır. Verimli kullanılabilen spin kamış boyları 2.10m ile 3.30m arasında değişmektedir.  Spin kamış alırken öncelikli olarak göz önünde bulundurmanız gereken faktör, av yapacağınız meranın yapısı olmalıdır. Kayalık bir merada ve kayaların üzerinden avlanacaksanız 2.70m ile 3.30m arasında bir kamış tercih etmelisiniz. Sahil veya kumsaldan atış yapacaksanız 2.10m - 2.70m arasında bir kamış tercih edebiliriz. Kamış ağırlığı spin avlarda oldukça önemlidir. Devamlı at-çek yapacağınızdan gereğinden fazla ağırlığa sahip bir spin kamış almamanızı tavsiye ederiz.

Üyeler "At-Çek Avlarda Kamış Seçimi Nasıl Olmalıdır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın