Teknede Turna Avında Püf Noktaları Nelerdir?

Tatlı Su - Tekneden Balık Avı, Teknede Turna Avında Püf Noktaları Nelerdir?

Teknede Turna Avında Püf Noktaları Nelerdir?

Tekne İle Turna Avında Nelere Dikkat Edilmeli?

Turna balığı tatlı sularda yaşayan ve besin piramidinin en üstlerinde yer bulan bir balık türüdür. Genelde pusa kurarak avlanan turna balığı sazlık, otluk ve köklük olan yerleri avlanma alanı olarak tercih eder.

Çok kısa süre içerisinde avına saldırma yeteneğinden dolayı tatlı suların en hızlı avcısı olarak kabul edilir. Yeteri erişkinliğe kadar sürüler halinde hareket eden turna balığı erişkinlik döneminde ise yalnız başına avlanmayı tercih eder.

Çoğunlukla dişi turna balıkları erkeklerden daha kilolu olurlar ve yaşadıkları ortalama 30 yılda 25-30 kg ağırlığa kadar erişebilirler.

Su da hareket eden her ava ani saldırılar planlayarak avlanan turna için en uygun yem türü canlı balıktır.

Teknede Turna Avı Püf Noktaları

İster teknede ister kıyıdan olsun güçlü ve keskin dişlere sahip olan turnaya karşı yeteri kadar ince çelik tel veya yeteri kadar kalın misina kullanmalıyız. Tercihen en az 0.20 ip misina kullanmanız uygun olacaktır.

Burada en önemli unsurlar teknenin ve siz avcıların mümkün olduğunca sessiz ve sabırlı olmasıdır. İlk etapta teknenin motor sesinden etkilenecek ve kaçacak olan balık bir süre sonra kullanacağınız yem sebebi ile tekrar avına odaklanacaktır. Tekne motorunun elektrikli olması veya kürek ile avlağa gidiyor olmanız daha iyi sonuçlara olanak sağlayacaktır.

Yöntem olarak tek köstekli dip avcılığı da yapabilirsiniz ama şamandıralı avcılık tercih etmeniz size daha iyi sonuçlar verecektir.

Yem olarak canlı balığın dışında kurt, solucan gibi yemler ve sahte yemler de kullanabilirsiniz fakat en iyi sonuçlar genelde canlı balık ile alınmaktadır. Eğer sahte yem kullanıyorsanız agresif olmasına özen göstermelisiniz.

Tekne ile yapılan avda sırtı çekme yöntemini ve at-çek yöntemini kullanabilirsiniz. Turnanın olabileceği yerlerde ısrarlı bir şekilde at-çek ile başarılı sonuçlar ve büyük avlar gerçekleştirilebilir. Sırtı çekme yöntemini sevenler için av başarılı olma ihtimali yüksek olsa da oldukça zeki olan yetişkin turna balıklarını yakalamak biraz daha zor olacaktır.

Büyük boylara, sert çenelere sahip ve oldukça zeki balıklar olan turna avında teknede sert ve kısa kamışlar, kıyıda ise sert ve yeteri uzunluğa sahip kamışlar tercih edilmelidir.

Üyeler "Teknede Turna Avında Püf Noktaları Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın