Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

Tatlı Su - Kıyıdan Balık Avı, Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

Yayın Balığı Nasıl Avlanmalıdır?

Bir tatlı su balığı olan yayın balığı mersin balığından sonraki en büyük tatlı su balığıdır. Oldukça zeki olan yayın tatlı su besin piramidinin en üst basamaklarında kendine yer bulur. Yaklaşık 3 metre büyüklüğe erişebilirler. Bulanık ve derin suları tercih eden yayın balığı geceleri daha aktif olurlar. Hemen her şeyi yiyebilen yayın balığının yemek listesinde balıklar, su kuşları, kurbağalar yer almaktadır.

Av esnasında ilk önce sese oldukça duyarlı olan yayın balığını çekmek için kürek, sopa gibi bir cisimle suya vurarak başlamanız size avantaj sağlayacaktır. Yaratacağınız ses ve titreşimler görüş kabiliyeti düşük olan yayın balığının WEBER organı ve bıyıkları sayesinde fark edilmesini sağlayacaktır.

Yayın Avında Yer Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulanık ve derin suları seven yayın balığı dinlenme alanı olarak seçtiği sazlık ve köklük yerleri avlanma yeri olarak tercih etmez. Fakat av hayvanın çok olduğu dönemlerde geceleri olmak kaydı ile sığ otluk bölgelere gelse de bu nadir görülen bir durumdur. Bilinenin aksine rüzgarlı bir günde de oldukça aktif olabilen yayın balığı, haziran-temmuz ortaları ve eylül-ekim aylarında daha verimli avlar geçirmemize olanak verecektir.

Yayın Avında Hangi Yemler Kullanılır?

İlk tercihiniz balık olmalıdır ki canlı balık yayacağı titreşim sayesinde yayının dikkatini çekecektir. Balıktan farklı olarak bölgedeki yayın için av popülasyonuna bağlı olarak kurbağa, sülük, midye gibi yemlerde başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yapay yem olarak kaşık, rapala gibi malzemeler de kullanabileceğiniz gibi bulaşık süngeri de başarılı sonuçlar vermektedir.

Bulaşık Süngeri İle Yayın Balığı Nasıl Avlanır?

Kibrit kutusu büyüklüğünde kesilmiş olan bulaşık süngerini bir miktar kanın (kasap, market gibi et satan yerlerden temin edebilirsiniz) içerinde en az 1 gün süre ile bekletip kanın süngere iyice nüfuz etmesini sağlıyoruz. Bu hazır yemi canlı bir kurbağaya lastik veya ip ile sabitleyip kullanmanız çok daha etkili bir yöntem ile avlanmanızı sağlayacaktır. Sünger ile kalitesi arttırılan kurbağa arka bacaklarından iğneye takılır. Böylelikle etkili bir koku bırakan süngerimiz ve ortama titreşim yayan bir kurbağadan oluşan yem elde etmiş oluruz.

Yayın Balığı Yakalandığında Ne Yapmalıyız?

Yayın balığı oltaya ilk takıldığında kamışı yaklaşık 30 derece kaldırıp hayvanın ilk gücünü harcamasını beklemeliyiz. Daha sonra bir süre devam edecek olan kıyıya çekme savaşı ile karşı karıya kalacaksınız. Yayın kıyıya yaklaştığında suyun üzerine çıkıp kafa atacaktır ki bu atlatılırsa avı sonlandırma şansınız oldukça yüksektir. Yine de tedbiri elden bırakmadan avı alana kadar sıkı bir çalışma ile devam etmelisiniz. Son olarak kıyıya alma esnasında sağlam ve büyük bir kepçeden yardım almalısınız veya alt çenesinden tutularak kıyıya çekmelisiniz ki en büyük haz alınacak zamanlardan biri bu anlardır.

Üyeler "Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın