Sazan Nasıl Temizlenir?

Tatlı Su - Kıyıdan Balık Avı, Sazan Nasıl Temizlenir?

Sazan Nasıl Temizlenir?

Sazan balığı, büyük bir balık cinsi olduğu için temizlemek oldukça zahmetlidir. Özellikle üzerindeki pulların temizlenmesi ve sırt kılçığının çıkartılması uzmanlık gerektirir. Bu sebeple sazan balığı, günümüzde balıkçılarda temizlettirilmektedir. Evde sazan temizlemek ise yöntemini öğrendikten sonra zor olarak değerlendirilemez. Oldukça büyük olan sazan balığını temizlemek için, ilk işlem keskin bir bıçak edinmektir. 

Sazan Temizleme Aşamaları

Sazan balığının derisini yüzme; klasik sazan temizleme esnasında, balığın pulları kazınır, derisi üzerinde pişirilirdi. Uzman şekilde balık temizleyenler ise sazan balığını komple yüzerek, balığın çok daha rahat temizlenmesini ve daha kolay yenebilmesini sağlamaktadır.  Elinize alacağınız keskin bıçak ile sazan balığının kuyruk kısmına bir çentik atın. Bu sayede derisini alttan yüzme olanağınız olacaktır. Bıçağı balığın deri altına sokarak sabit hareketler ile yukarı doğru derisini yüzün.

Sazan balığının kafasını kesme; derisi komple yüzülen balığın keskin bir bıçak yardımı ile kafasının kesilip çıkartılması gerekir. Kesilecek bölge zaten çok net görünmektedir. 

Sırt yüzgecinin çıkartılması; sazan balığının sırt kısmında yüzgeç olan bölge, oldukça zor kesilir. Bıçağı sırt kısmına V şeklinde çapraz batırmak ve kesmek gerekir. Balığın diğer yönünden yine çapraz şekilde keserek sırt kısmı çıkartılabilir. 

Sazan balığının ikiye bölünmesi; sırtı ve kafası çıkartılan balık, yatay şekilde tezgâha serilmeli ve yine yatay olarak ikiye ayrılmalıdır. Bu esnada kılçıkların yoğun olduğu bölgeler de açığa çıkar. Kafasına yakın bölgenin ayrılması zorluk çıkartacaktır. Bu bölge satır yardımı ile kesilebilir. 

Kılçıklı bölgenin çıkartılması; ikiye ayrılan balığın, sırtındaki kılçıklı bölge çok net olarak ortaya çıkar. Bu bölgede, bıçağı yatay şekilde hareket ettirilerek alınabilir. Ayrılan her iki tarafın tam ortasında kalan, iri kılçıklar ile kaplı kısım, keskin bir bıçak ile çıkartılır.  

Sazan balığının dilimlenmesi; derisi, kafası, kılçıkları temizlenen sazan balığının, daha kısa sürede pişmesi için, dilimlenmesi ve üzerine çentikler atılması gerekir. Her bir tarafı üçe bölünür ve 1-2 cm ara ile balık üzerine kesiler atılır. Tüm bu işlemlerin sonunda hazırlanan sazan ile tava, ızgara gibi değişik lezzetler hazırlamak mümkündür.

Üyeler "Sazan Nasıl Temizlenir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın