İsrail Sazanı İle Sazan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tatlı Su - Kıyıdan Balık Avı, İsrail Sazanı İle Sazan Arasındaki Farklar Nelerdir?

İsrail Sazanı İle Sazan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Halk arasında İsrail Sazanı olarak ta bilinen Carassius Gibelio, türene göre bölgelerde Takoz ve Çim Sazanı gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu türün yavruları 1990’lı yıllardan itibaren ülkemizdeki birçok göl, gölet ve barajlara bırakılmıştır.  Amaç, balık sayısı azalan göl, gölet ve barajlara hareket getirmek olsa da, istilacı bir tür olan İsrail Sazanı sularımıza belli zararlar vermiştir. Ülkemizdeki değerli balıklar sazan, kefal, alabalık, tatlı su levreği, kızılkanat, turna gibi türlerin popülasyonunun giderek azalmasına neden olmuştur.

İsrail sazanı, sazangiller ailesinin bir üyesidir. İsrail Sazanı bütün türleri gibi sırtında tek bir yüzgeç ile tanınır. Sazanlardaki bu tek sırt yüzgeci, bazı türlerde küçük bir flama kadar bazılarında baştan kuyruğa kadar olabilir.

İsrail Sazanı Ve Sazan Balığı Arasındaki Farklar 
Sazanın altta ve üste birer çift olmak üzere dört bıyığı vardır, İsrail Sazanında yoktur. Sazanın sırt yüzgeci uzun ve dar, İsrail Sazanının yüzgeci nispeten farklıdır. Sazanın sırt yüzgecinin önünde sert iri ve arka kenarı testere dişi şeklinde kertikli bir diken varken, İsrail Sazanında bu yoktur. Sazanın renklisine koi, İsrail Sazanının renklisine japon balığı, havuz balığı veya kırmızıbalık denir.

İsrail Sazanı

İsrail Sazanı girdiği ortama çok hızlı adapte olur. Belli bir süre sonra ekosistemin en baskın türü olabilir. Ülkemizin bir çok büyük kısmını şu anda İsrail Sazanı oluşturur.

İsrail Sazanı avında diğer türlerde olan limitler bulunmuyor.
Tuttuğunuz İsrail Sazanlarını zamanı, boyutu ne olursa olsun tekrar salmayınız.

Üyeler "İsrail Sazanı İle Sazan Arasındaki Farklar Nelerdir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın