Uv Sahte Yemler Ne İşe Yarar?

Sahte Yemler, Uv Sahte Yemler Ne İşe Yarar?

Uv Sahte Yemler Ne İşe Yarar?

UV Sahte Yemlerde Fark Nedir?

UV ışınlar yani mor ötesi ışınlar insan gözünün normal şartlarda göremediği 400 nanometre ışık dalga boyunun altındaki ışınlardır. Fakat balıkların gözlerinde UV filtre olmaması nedeni ile 400 nanometre ışık dalga boyunun altındaki renkleri de görebilirler. Bu sayede su içerisinde bizim çok kolay göremediğimiz şeffaf planktonları görmelerine olanak sağlamaktadır. Bu unsur da avlanma esnasında gündüz avlarında da fark yaratıyor olması yanında özellikle gece avlarında sahte yemin daha fazla görünebilir olması adına UV sahte yemleri diğer sahte yemlere göre daha etkin kılar.

Sahte yemin boyasına eklenen genellikle florasan boyalar sayesinde sahte yem diğer yemlere göre 8-10 kat daha fazla görünür hale gelmektedir.

UV Sahte Yemlerin Bize Sağladıkları Nedir?

Balıkların derisi bilindiği üzere çoğunlukla pullarla kaplıdır. Ve bu pullar UV ışınları yansıtır bir özelliğe sahiptir. Dolayısı ile kullandığımız UV sahte yemler suyun içerisinde yansıttığı ışın ile bir balık olduğu izlenimini daha fazla sağlamakta ve av şansımızı arttırmaktadır.

Üyeler "Uv Sahte Yemler Ne İşe Yarar?" hakkında ne diyor?


Generic placeholder image

25.06.2017 12:13 Caner B.

Bu uv boyalari satin alabiliyormuyuz ve sahte yemlere surup kullanabilirmiyiz?

Yorum yazın